Chytrá rezerva

Chytrá rezerva je samostatný evidenční účet banky spojený s vaší hypotékou, na který si můžete vložit peníze, které máte navíc. Chytrá je proto, že když budeme vypočítávat úrok ze zůstatku hypotéky, snížíme tento zůstatek o částku, kterou budete na tomto účtu mít, čímž můžete ušetřit. Když pak budete peníze z Chytré rezervy potřebovat, můžete si je zase vybrat. Při dostatečné částce v Chytré rezervě ušetříte na úrocích a můžete ještě více využít pružnost naší hypotéky. A to následovně:

  1. Po vložení peněz do Chytré rezervy vám automaticky zachováme výši splátky a zkrátíme délku splatnosti. Díky tomu hypotéku splatíte za kratší dobu a zároveň můžete ušetřit na úrocích.
  2. Pokud si po vložení peněz do Chytré rezervy prodloužíte délku splatnosti hypotéky, o poznání si snížíte měsíční splátku. Nižší splátka může někdy přijít vhod a i v tomto případě můžete na úrocích ušetřit.

A nemějte obavy. Svou hypotéku si kdykoliv můžete upravit přesně tak, jak to budete potřebovat, a to sami ve svém internetovém bankovnictví.

Tip, který se vám může hodit: Do Chytré rezervy si můžete pravidelně spořit a tím její efekt ještě zvětšit.

Jak to celé funguje:

Je fér si říci, že ve smlouvě o hypotéce si sjednáme dvě roční úrokové sazby. Pokud nebudete mít v Chytré rezervě ani korunu, budeme vám hypotéku úročit nižší sazbou. Jakmile do Chytré rezervy vložíte peníze, roční úrokovou sazbu vám zvýšíme o 0,2 procentní body a zároveň snížíme zůstatek hypotéky, ze které úroky počítáme. Tím můžete ušetřit zajímavé peníze. Kolik přesně, jednoduše zjistíte v hypoteční kalkulačce.

Pár faktů o Chytré rezervě na závěr:

  • Ovládáte ji přes své internetové bankovnictví sami, bez nutnosti chození na pobočku.
  • Chytrou rezervu sjednáváme ke každé hypotéce, není třeba o ni speciálně žádat. Pokud ji neplánujete využívat, nemusíte, nic vás nestojí. Třeba si to ale časem rozmyslíte a ušetříte.
  • Jediným limitem vkladu je výše zůstatku hypotéky. Zkrátka můžete vložit nejvíce tolik, kolik zbývá doplatit.
  • Když k tomu dojde a vy budete mít v Chytré rezervě částku, která se shoduje se zůstatkem hypotéky, hypotéka se tím sama automaticky doplatí a vy můžete slavit. Pamatujte prosím na to, pokud si doplacení hypotéky z nějakého důvodu nepřejete. Může to být třeba proto, že peníze uložené v Chytré rezervě plánujete vybrat a použít na něco jiného.
  • Při postupném čerpání můžete Chytrou rezervu využít až po dokončení čerpání hypotéky.
  • Když náhodou nebudete mít v den splatnosti na běžném účtu dost peněz na zaplacení pravidelné splátky nebo pojistného u pojištění schopnosti splácet hypotéku, vezmeme si je z Chytré rezervy, a to i částečně. Díky Chytré rezervě se tak nedostanete do prodlení. Peníze v Chytré rezervě totiž slouží jako zajištění vaší povinnosti hypotéku splácet.
  • Peníze uložené v Chytré rezervě nepodléhají pojištění v garančním systému.

Pokud budete chtít vložit peníze do Chytré rezervy, uděláte to na detailu hypotéky:

V internetovém bankovnictví

Půjčky a hypotéky / Možnosti / Úhrada do rezervy

Je důležité říct, že i po vložení peněz do Chytré rezervy se neruší pravidelná splátka.

Požádat o výběr peněz z Chytré rezervy můžete:

V internetovém bankovnictví
Půjčky a hypotéky / Možnosti / Výběr z rezervy

Když budete chtít převést peníze z Chytré rezervy na jistinu, zvládnete to:

V internetovém bankovnictví

Půjčky a hypotéky / Možnosti / Převod na jistinu

Hodí se vědět, že peníze, které převedete na jistinu, už nebudete moci vybrat.

Jestli budete chtít posílat pravidelné platby do Chytré rezervy, zvládnete to:

V internetovém bankovnictví
Půjčky a hypotéky / Možnosti / Změna výše splátky — Pravidelná měsíční úhrada do Chytré rezervy

Hodí se vědět, že pravidelná platba do Chytré rezervy odchází ke stejnému dni jako splátka.

Poradna