Co vás nejvíc zajímá

Jaké má debetní karta nastavené limity?

Naše debetní karty mají týdenní limity. Na začátku jsou nastavené na 50 000 korun pro výběr z bankomatu, 100 000 korun pro platby v obchodě a 20 000 korun pro platby na internetu. Limity si ale můžete kdykoliv, takže i teď, okamžitě změnit. V tom nejste limitovaní ani trochu. Stačí zabrousit do internetového bankovnictví nebo mobilní aplikace. A málem bychom zapomněli… Přes den změníte limity i po telefonu.

Kdy musím zadávat PIN?

V České republice zaplatíte s bezkontaktní kartou bez PINu většinu nákupů do 500 korun. V zahraničí se může částka lišit. Znáte to — jiný kraj, jiný limit.

Jakou kartu mi k účtu dáte?

Dvě debetní karty a jednu platební nálepku od nás dostanete zdarma a celkem jich můžete mít až deset. K běžným účtům vydáváme karty a nálepky MasterCard. Všechny jsou bezkontaktní, umí tedy platit pípnutím. Jestli chcete kartu i nálepku, proč ne? Jen si musíte každou z nich objednat zvlášť.

Kolik mě bude debetní karta u vás stát?

První dvě bezkontaktní debetní karty a jednu nálepku vám vydáme zdarma, žádný poplatek platit nemusíte. U nás ne. Cenu za vydání další karty nebo nálepky najdete v našem ceníku.

Jak mám kartu aktivovat?

Jak od nás novou debetní kartu nebo nálepku dostanete, aktivujete si ji raz dva ve svém internetovém bankovnictví nebo mobilní aplikaci.

Je to jednoduché a návod krok za krokem vám přijde společně s kartou. V internetovém bankovnictví si také můžete nechat ukázat PIN. Bude tu pro vás, i kdykoliv si vzpomenete, tedy spíš kdykoliv PIN zapomenete.

Při prvním placení novou debetní kartou je třeba ji vložit do terminálu nebo bankomatu a zadat PIN. Naučíte ji tím pípat. Další nákup nebo i výběr pak už vyřídíte pohodlně pouhým pípnutím.

Nálepka samozřejmě umí platit bezkontaktně hned po aktivaci. Nikam ji prosím nestrkejte.

Jak si změním limity pro výběr hotovosti a platby kartou?

Jestli se chystáte koupit po internetu cestu kolem světa, zaleťte nejdříve do internetového nebo mobilního bankovnictví. Týdenní limity karty pro odchozí úhrady i výběry hotovosti si v nich kdykoliv lehce změníte. Limit si můžete změnit jen na čas a my ho o nedělní půlnoci zase vrátíme na původní hodnotu nebo bude platit dál. Tak či onak, nový limit platí vždy okamžitě, takže si ho můžete změnit třeba u pokladny v obchodě.

Co s platební nálepkou?

Slovo nálepka vás navádí, co s ní. Ano, někam si ji nalepte.

Nejlépe na to, co máte pořád po ruce, třeba na telefon nebo na klíčenku. Když se rozhodnete pro telefon, nalepte nálepku na zadní stranu. Na přední straně bude nálepka fungovat také, ale vy nic neuvidíte. Ideálním místem se zdá střední část zadního krytu, kde je baterie. U některých typů telefonu, například u iPhone 6, jsme ale zjistili, že nálepka funguje lépe, když ji nalepíte na spodní okraj.

Nálepka většinou funguje i pod plastovým krytem nebo koženým obalem. Naopak nefunguje pod kovovým obalem.

Nálepku můžete po čase přelepit i na jiné místo. Obvykle vydrží jedno dvě přelepení. Je chytlavá. Nejraději je ale na jednom místě. O funkčnost nálepky se přitom nemusíte bát. Strhávání a přelepování na jiné místo její schopnost platit neovlivní. Pokud s ní tedy nebudete zacházet opravdu hrubě a nezkroutíte ji do podoby štramberského ucha.

Nechcete nálepku nalepit na telefon? Zastavte se u nás na pobočce pro stylovou klíčenku.

Jak s nálepkou správně platit?

Je to podobné jako s bezkontaktní kartou, jen je třeba nálepku při placení nerušit. Proto si prosím zkontrolujte, že máte na telefonu vypnutou výměnu dat pomocí NFC. Nálepku pak při placení přiložte vždy přesně na bezkontaktní čtečku terminálu.

Nálepka je totiž menší než karta, a terminál je proto na správné přiložení maličko citlivější. Když se tedy náhodou stane, že terminál nepípne, zkuste nálepku přiložit na jiné místo, například na horní okraj čtečky.

Pozornost věnujte také přiložení. Nálepku přikládejte přímo na terminál, nehýbejte s ní a aspoň vteřinu ji na terminálu přidržte. Výjimečně se může stát, že nálepkou zaplatit nepůjde. Může za to většinou typ terminálu. Některé terminály si s určitými telefony a nálepkou prostě nerozumí.

Platit nálepkou můžete, i když je trochu poškrábaná. Je odolná. Dávejte si ale pozor, abyste ji nezlomili vejpůl nebo neohnuli, když ji budete odlepovat. Mohli byste ji poškodit tak, že by byl s placením konec. A to je konec.

Co umí bezkontaktní debetní karta a nálepka?

Umí především platit rychleji a pohodlněji než klasická kontaktní karta.

Vždyť to znáte. Jen přiblížíte kartu k terminálu a píp — je zaplaceno. Při částkách do 500 korun většinou ani nezadáváte PIN. Není divu, že staré, kontaktní karty pomalu míří do starého železa, pardon plastu. Dnes pípnutím zaplatíte téměř všude. A když někde náhodou bezkontaktní terminál nemají, debetní kartu vložíte do čtečky tak jako dříve.

O bezpečnost se bát nemusíte. Při zabezpečení bezkontaktní karty a nálepky se používá navlas stejná technologie šifrování jako u kontaktní karty. Navíc při bezkontaktní platbě máte svoji debetní kartu neustále v ruce. A kdyby se vaše karta nebo nálepka přece jen ocitla v cizích rukou, hned nám zavolejte. I kdyby jimi někdo stihl bezkontaktně bez zadání PINu zaplatit, utracené peníze vám vrátíme na účet.

Co když zapomenu PIN? Kde ho najdu a jak ho případně změním?

Když PIN nenajdete ve své paměti, nezoufejte. Ukážeme vám ho kdykoliv ve vašem internetovém bankovnictví. Tam ho najdete vždycky. PIN karty si můžete změnit jednoduše v kterémkoliv našem bankomatu. 1234? Raději něco složitějšího…

Můžu platit pípnutím i více než 500 korun?

Pípnutím můžete platit i vyšší částky, jen přitom musíte zadat PIN.

Můžu si hotovost vybrat nebo vložit na účet i bez karty?

Jasně, u nás jde všechno. Pomůže vám kód pro vklad a výběr hotovosti. Kód je náhrada za kartu, když si ji zapomenete nebo vám poštou ještě nepřišla a vy se nutně potřebujete dostat ke svým penězům, nebo naopak hotovost na účet vložit.

O kód si jednoduše řeknete na pobočce a my vám ho pošleme na telefon. Pak si k němu ještě ve svém internetovém bankovnictví zjistíte PIN. Pak už kód zadáte do našeho bankomatu a je to. Díky kódu můžete z bankomatů Air Bank vybírat hotovost ze svého účtu nebo na libovolný účet vedený u nás hotovost vkládat.

Vybírat a vkládat můžete české koruny. Bankomat není vůči cizím měnám xenofobní, jen na jejich vydávání a přijímání není zařízený.

Poradíme Vám i na sociálních sítích