Nejlépe a nejpřesněji vám poradí na živnostenském úřadě, nicméně nejjednodušší a nejpohodlnější způsob, jak ohlásit živnost, by mohlo být využití elektronického podání na Portálu živnostenského podnikání. Poplatek je obvykle nižší, a navíc vše zvládnete z pohodlí domova.
Podání je zpracováno ve lhůtách stanovených živnostenským zákonem. Zápis do živnostenského rejstříku je proveden do 5 pracovních dnů a je vydán výpis. Předpokladem je splnění všeobecných a případně i zvláštních podmínek provozování živnosti a uhrazení správního poplatku. Zároveň se musí jednat o ohlašovací živnost. Živnostenské oprávnění vzniká dnem ohlášení.
Jednotný registrační formulář je doručen na elektronickou podatelnu vybraného úřadu. Obvykle následující pracovní den je předán ke zpracování obecnímu živnostenskému úřadu. Pokud uvedete doplňující údaj, jako například telefonní číslo nebo mail, urychlí to vyřízení podání.
Na uvedenou mailovou adresu je možno vám zaslat podklad pro platbu správního poplatku. Pokud ho uhradíte bankovním převodem a zašlete potvrzení o provedení platby, je možné zápis do živnostenského rejstříku provést.
Pokud nejsou uvedeny doplňující údaje, živnostenský úřad obvykle následující pracovní den po obdržení podání zašle do datové schránky výzvu k odstranění nedostatků. Tento proces zápis do živnostenského rejstříku prodlouží.
Jestli jsou všechny náležitosti a podmínky splněny, přijde do datové schránky dokument Výpis z živnostenského rejstříku. Tímto dokumentem podnikatel prokazuje své živnostenské oprávnění. Výpis je doručený přihlášením osoby do datové schránky. Osobně se již nic nevyzvedává ani nezasílá poštou. Oprávnění vzniká dnem ohlášení, tedy v den, kdy bylo podání doručeno na elektronickou podatelnu úřadu. U koncesí je doručováno takzvané rozhodnutí o udělení koncese.
Jak si u nás podnikatelský účet založit, se dozvíte v tomto návodu v Poradně.