Co se hodí vědět, když se chystáte platit v zahraničí

Placení

Konečně tu jsou letní prázdniny. Vytoužené volno nezačíná jenom školákům, ale je to čas, kdy na dovolenou vyjede i většina z vás. A často tyto cesty vedou do zahraničí. Zajistit vám na dovolenou krásné počasí bohužel ještě neumíme. Sepsali jsme ale pro vás alespoň několik tipů, díky kterým můžete v zahraničí ušetřit a všechno okolo placení proběhne tak, jak má.

1. Zapněte si třeba jen na měsíc Velký tarif a vybírejte z bankomatů v EU zdarma

Chystáte se na dovolenou do některé ze zemí Evropské unie a chcete tam častěji vybírat z bankomatu? Pokud máte Velký tarif, nic neřešíte, protože výběry máte zdarma. U Malého tarifu stojí každý výběr 25 Kč. Proto je právě teď ten nejlepší čas si promyslet, zda se vám nevyplatí změnit si tarif z Malého na Velký. Můžete to totiž udělat třeba jen na ten měsíc, kdy budete v zahraničí. Změnu lze udělat jednoduše v internetovém bankovnictví, na pobočce nebo přes telefon. Nový tarif začne platit vždy od prvního dne dalšího měsíce.

2. Dejte si pozor na směnu peněz při výběru z bankomatu a raději volte výběr bez směny

Jaké jsou poplatky za výběr z bankomatu v zemích EU, už víte. Možná ale nevíte, že vám zahraniční bankomat může nabídnout směnu místní měny na české koruny. To znamená, že na displeji bankomatu hned uvidíte, kolik korun vám bude za tento výběr z účtu strženo. Na první pohled se to zdá jako fajn služba, problém se ale často skrývá ve směnném kurzu. Pokud totiž takovou směnu přijmete, přepočte bankomat vybíranou částku na koruny sám, a to často kurzem výhodným spíše pro jeho provozovatele než pro vás. Když se vám tedy nechce nic kontrolovat, bývá lepší a rychlejší zvolit výběr bez směny a nechat přepočet na své bance. Její směnný kurz pro vás bude ve většině případů výhodnější. Stejná situace vás může potkat také při platbě kartou v obchodě. I tady platí, že kurz bez směny u obchodníka pro vás bude ve většině případů výhodnější.

3. Vybírejte si bankomat, ze kterého si vyberete

K bankomatům chodí nejen lidé, kteří si z něj chtějí vybrat své vlastní peníze, ale někdy také zloději, kteří chtějí ukrást peníze cizích lidí. Na bankomat mohou přimontovat zařízení, které dokáže okopírovat vaši platební kartu. Bezpečnější jsou bankomaty, které jsou přímo na pobočce banky. Pro útočníky je totiž mnohem složitější takovýto bankomat „napadnout“.

4. Uložte si naše číslo nebo si stáhněte aplikaci My Air, ať si můžete kdykoliv zamknout kartu

To se hodí pro případ, že byste svoji kartu ztratili nebo by vám ji někdo ukradl. Nechceme malovat čerta na zeď, ale kdyby se vám to přece jen stalo, co nejrychleji nám zavolejte na číslo +420 547 134 134 a my vám kartu zamkneme. Můžete to provést snadno i sami, a to přes aplikaci My Air. Pokud ji ještě nemáte, tady najdete odkazy na její stažení ve verzích pro Android i iOS. Při používání aplikace v zahraničí si jen dejte pozor na přenos dat a poplatky s ním spojené. Obzvlášť v exotičtějších zemích můžou být dost vysoké. Nejlepší je využít wifi třeba v hotelu nebo restauraci.

5. Zjistěte si limity na kartě a případně je ještě před dovolenou upravte

Pokud jezdíte v zahraničí autem, určitě si předem zjistíte, jaké tam platí rychlostní limity. A stejně tak je dobré si zkontrolovat, jaké limity máte nastaveny na své platební kartě. To, co vám na kartě stačí v běžný pracovní den, totiž nemusí zvládnout pokrýt všechna lákadla a zážitky, které si chcete dopřát na dovolené. Naštěstí na rozdíl od silničních limitů si ty na kartě řídíte sami. Snadno je zjistíte a stejně jednoduše i upravíte v mobilní aplikaci, internetovém bankovnictví, na pobočce anebo nám zavolejte a my vám s nastavením pomůžeme.

Bonusová rada na závěr. Nezapomeňte si svoji dovolenou hlavně pořádně užít! Platba naší kartou je i v zahraničí bez poplatků a s férovým směnným kurzem, ať už si kupujete zmrzlinu, nebo potápěčský kurz.

Hezkou dovolenou!

Vaše Air Bank

Zpět na novinky