Bazarové podvody

Ať už zboží prodáváte nebo ho kupujete, buďte obezřetní. Ozve se vám protistrana a chce s vámi provést platbu za zboží prostřednictvím platební karty. Zpravidla se vám ozve přes WhatsApp nebo mail a pošle vám odkaz, kam vyplníte údaje z karty a přijmete tak peníze. Může chtít také údaje z karty pro kurýra a podobně.

Tento způsob platby je běžný na e-shopech, ale ne mezi dvěma zákazníky portálu. Jedná se o podvod. Nevyplňujte žádné údaje na odkazech, které vám někdo zašle, ani když má protistrana sebevěrohodnější záminku.

Podvodníci vám také mohou poslat odkaz na falešné stránky Air Bank, aby z vás vylákali přihlašovací údaje a další důvěrné informace. Na náš web nikdy nepřecházejte ze zaslaných nebo uložených odkazů. Pokud vám někdo podobný odkaz pošle, nevyplňujte žádné údaje, a co nejdříve nám zavolejte.

U obchodu přes inzeráty nedoporučujeme platit předem.

Příběh klienta: Šperky na prodej

Eva prodávala šperky za 3 000 korun. Podvodník jí napsal, že pro šperky nechá poslat kurýra a že se o všechno postará, ale potřebuje od ní nějaké údaje. Eva pak na falešné webové stránce vyplnila přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a potvrdila mu v něm přihlášení i propojení aplikace s účtem.

Eva přišla o 160 000 korun

Poradna