Falešný bankéř

Nenechte se oklamat falešnými telefonáty a maily od podvodníků.

Dnešní technologie jsou dokonce už tak daleko, že útočníci dokážou telefonní číslo napodobit. Můžou vám tím pádem zavolat z takového čísla, které se tváří jako naše. Nenechte se tím ale zmást.

Volající se vydává za pracovníka banky, policistu nebo za zaměstnance České národní banky. Snaží se vám namluvit, že jsou vaše peníze v ohrožení nebo máte rozpracovanou žádost o půjčku. To vás samozřejmě vyděsí. Nejčastěji po vás chtějí vybrat peníze a vložit je do bitcoinového bankomatu. Mohou po vás chtít i žádost o půjčku, převod peněz na „zabezpečený účet“ nebo číslo platební karty. Vše vám odůvodní tím, že to je kvůli bezpečnosti.

Pokud si nejste jistí, jestli volá banka nebo podvodník, vždy hovor položte a zavolejte si k nám sami.

Příběh klienta: Případ košické půjčky

„Haló, tady pan Pokorný z Air Bank“ ozvalo se z telefonu paní Janě. „Musíme vám oznámit, že došlo ke zneužití vašeho účtu. Někdo z Košic si s ním propojil svou aplikaci a vzal si na vás půjčku 300 tisíc.“ Podvodník ji rychle přepojil na jinou osobu, která se vydávala za bezpečnostního technika. Ten klientku uklidnil, že když zažádá o protiúvěr, celá věc se vyřeší.

Paní Jana na jeho návrh kývla a požádala nás o půjčku 300 tisíc korun. Podvodník ji dále vyzval, aby si nově načerpané peníze z půjčky vybrala a vložila je do bitcoinového bankomatu. Podle instrukcí se tedy vydala k bankomatu a těsně před výběrem peněz si naštěstí všimla textu na obrazovce: Pozor na volání podvodníků, kteří se vydávají za pracovníky banky. V tu chvíli se zarazila. Opravdu mi volají z banky? Vytočila naše číslo. Okamžitě jsme paní Janu ujistili, že z jejího účtu nezmizela ani koruna, a půjčku, kterou nechtěla, jsme ihned zrušili.

Poradna