Podvodný mail tvářící se jako od banky

Může se stát, že vám přijde podvodný mail, který se tváří, jako by byl od nás. Nereagujte na něj, a hlavně nic nevyplňujte.

Pod různými záminkami se vás podvodníci často snaží odkázat na přihlášení do bankovnictví. Odkaz vás ale nakonec navede jen na věrnou kopii přihlašovací stránky do internetového bankovnictví nebo na přihlášení přes bankovní identitu.

Když pak vyplníte svoje přihlašovací údaje, stačí už jen pár dalších chyb, a podvodník se dostane k vašim penězům na účtech. Na podobné zprávy nikdy nereagujte a do odkazů nikdy nic nevyplňujte. My vám nikdy odkaz pro přihlášení posílat nebudeme.

Jak takový mail může vypadat

Na jaké prvky si dát v mailech pozor

  • Podezřelá adresa odesílatele — my píšeme vždy z domény airbank.cz, cokoliv jiného je varovný signál a nejspíš půjde o podvodný mail. Ovšem pozor — i adresa odesílatele emailu jde snadno zfalšovat, takže ani správně vypadající adresa není zárukou bezpečí.
  • Emoce: příliš lákavá nabídka nebo vyvolání strachu či paniky — sleva v nerealistické výši, peníze čekající na převod k vám, ale třeba i propadnutí platnosti mobilní aplikace nebo napadení účtu podvodníky — tím vším se podvodníci snaží vyvolat silné emoce, a tak odlákat vaši pozornost.
  • Časová tíseň – je potřeba jednat rychle, jinak vám uteče výhodná nabídka nebo se stane něco špatného s vaším účtem či penězi — opět jde jen o metodu jakou podvodníci zvyšují šanci, že uděláte chybu a přehlédnete varovné signály.
  • Tlačítka nebo odkazy – nikdy vám od nás nepřijde odkaz vedoucí jinam než na naše stránky. A nikdy vám nepošleme ani odkaz na přihlášení do internetového bankovnictví nebo na formulář, kde máte vyplňovat svoje údaje. Pokud jsou v mailu odkazy, vždy zbystřete. Nikdy se nepřihlašujte do internetového bankovnictví z odkazu (vždy sami napište adresu do prohlížeče).
  • Žádost o citlivé informace – banka po vás v mailu nikdy nebude požadovat vaše přihlašovací údaje do internetového bankovnictví ani žádné podobné citlivé informace. Jakákoliv zpráva, která po vás bude takové údaje vyžadovat (ať už formou odpovědi na mail, anebo přes odkaz na stránku, kde máte údaje vyplnit), je jasný podvod.
Poradna