Podvody, které zrovna letí

Na této stránce se můžete seznámit s nejčastějšími případy podvodů, se kterými se u nás setkáváme.

Deepfake videa se známými osobnostmi

Aktuálně jsou velice rozšířená podvodná videa, která se nejčastěji objevují na sociálních sítích. Zneužívají známé osobnosti, a to například expremiéra Andreje Babiše, prezidenta Petra Pavla nebo Leoše Mareše. Případně vytváří falešné zpravodajství a doporučují tak investování. Nabízejí nereálně velké a rychlé zisky. Ohánějí se slovy jako umělá inteligence, automatické obchodování, kryptoměny, všechno je snadné, rychlé automatické. Cílí na emoce, že si dokážete koupit vše, jako například nové auto, dům, vinici nebo že nebudete muset chodit do práce.

Takto vypadají ukázky podvodných videí takzvaných Deepfake, která se již objevila na sociálních sítích nebo v řetězových mailech:

Výhodné investování do kryptoměn

Našli jste na internetu reklamu na výhodné investování do akcií nebo kryptoměn, propagovanou známou osobností nebo firmou? Ozval se specialista, který vám chce pomoct s přeposláním vašeho výdělku z investice, kterou jste provedli v minulosti? Dejte si velký pozor.

Když na tuto nabídku zareagujete, zpravidla následuje komunikace přes chatovací aplikace a telefonát od „investičního poradce“, který ve vás vyvolá důvěru a nasměruje vás na investiční platformu.

Po založení účtu vám budou chtít podvodníci se vším pomoct a poradit. Proto vás podvodník požádá, abyste si stáhli do svého počítače nebo telefonu program pro vzdálený přístup. Tím může být známý AnyDesk, Teamviewer nebo třeba Supremo. Tyto aplikace umožní podvodníkovi vaše zařízení plně ovládat a vidět všechno, co v něm sami děláte.

Lehce se tak s vaší součinností dostane k penězům na vašich účtech, které jsou velmi rychle a nenávratně pryč.

Jestli chcete investovat peníze, raději sami vyhledejte vhodnou ověřenou společnost a nevěřte slibům o snadném a velkém výdělku.

Pokud vám někdo jen zmíní, že vám pošle výdělek z investic, tak prosím zpozorněte také. Peníze, které Vám na účet dorazí, mohou být ukradené od jiných podvedených lidí. Kvůli tomu se můžete sami snadno stát součástí celého podvodu. Podvodníci přes vás totiž peníze pouze „vyperou“. Vy budete bez peněz, a ještě se dostanete do střetu se zákonem.

Vishing

Dnešní technologie jsou dokonce už tak daleko, že útočníci dokážou telefonní číslo napodobit. Můžou vám tím pádem zavolat z takového, které se vypadá jako to naše. Nenechte se tím ale zmást.

Volající se vydává za pracovníka banky, policistu nebo za zaměstnance ČNB. Snaží se vám namluvit, že jsou vaše peníze v ohrožení nebo máte rozpracovanou žádost o půjčku. To vás samozřejmě vyděsí. Nejčastěji po vás chtějí vybrat peníze a vložit je do bitcoinového bankomatu. Mohou po vás chtít ale i žádost o půjčku, převod peněz na „zabezpečený účet“ nebo číslo platební karty. Vše vám odůvodní tím, že to je kvůli bezpečnosti.

Pokud si nejste jistí, jestli volá banka nebo podvodník, vždy hovor položte a zavolejte si k nám sami.

Škodlivé aplikace na mobilních telefonech

Zaujala vás zajímavá aplikace, která ale není ke stažení z oficiálního zdroje jako jsou například Google Play nebo App Store? Nestahujte ji. Příliš mnoho z nich totiž pod pláštíkem atraktivní služby obsahuje i velmi škodlivý kód.

Příkladem může být slibně znějící PDF AI: Add-On

Představte si, co vám taková zdánlivě nevinná aplikace provede, když si ji stáhnete, a navíc jí dáte potřebná oprávnění:

  • Aplikace nejprve vypne v telefonu používání otisku prstu a ověřování pomocí obličeje.
  • Když se pak chcete kamkoliv přihlásit, například do aplikace My Air, biometrie je vypnutá a vynutí se heslo pro přihlášení.
  • Nic netušíte a místo obvyklého otisku prstu zadáte heslo.
  • Škodlivá aplikace heslo odchytne a předá útočníkovi.
  • Protože jste při odsouhlasování přístupových práv k telefonu nedávali pozor, povolili jste aplikaci možnost ovládat váš telefon na dálku.

Útočník pak už bez vašeho vědomí:

  • Spustí v telefonu aplikaci My Air.
  • Zadá do ní odchytnuté heslo a přihlásí se.
  • Zadá libovolný platební příkaz a heslem ho potvrdí, požádá si o vydání nové platební karty, požádá si o půjčku a heslem žádost potvrdí a spoustu dalších věcí.

To určitě nechcete. Naštěstí existuje velmi snadná obrana, a to dávat si pozor, jak s telefonem, se kterým přistupujete ke svému bankovnímu účtu, nakládáte.

Dvě nejdůležitější pravidla jsou:

  • Neinstalujte aplikace z neověřených zdrojů.
  • Kontrolujte, jaká práva nově instalované aplikaci povolujete.

Je toho však mnohem víc, co můžete pro bezpečnost aplikace dělat. Přečtěte si o tom v návodu Jak bezpečně používat chytrý telefon.

Bazarové inzeráty

Ať už zboží prodáváte nebo ho kupujete, buďte obezřetní. Ozve se vám protistrana a chce s vámi provést platbu za zboží prostřednictvím platební karty. Zpravidla se ozve přes WhatsApp nebo mail a pošle vám odkaz, kam vyplníte údaje z karty a přijmete tak peníze. Může chtít také údaje z karty pro kurýra a podobně.

Tento způsob platby je běžný na e-shopech, ale ne mezi dvěma zákazníky portálu. Jedná se o podvod. Nevyplňujte žádné údaje na odkazech, které vám někdo zašle, ani když má protistrana sebevěrohodnější záminku.

Podvodníci vám také mohou poslat odkaz na falešné stránky Air Bank, aby z vás vylákali přihlašovací údaje a další důvěrné informace. Na náš web nikdy nepřecházejte ze zaslaných nebo uložených odkazů. Pokud vám někdo podobný odkaz pošle, nevyplňujte žádné údaje, a co nejdříve nám zavolejte.

Obecné doporučení od nás je, abyste u obchodu přes inzeráty neplatili předem.

Phishing

Také vám může přijít podvodný mail nebo SMS zpráva s odkazem, která se tváří, jako od nás. Někdy také chodí zprávy, které lákají na nevyzvednutou zásilku, výhru, žádost o příspěvek na bydlení a spoustu podobných. Odkaz vás ale nakonec navede na věrnou kopii přihlašovací stránky do internetového bankovnictví nebo na přihlášení přes bankovní identitu. Vyzradíte tak svoje přihlašovací údaje, a pak už stačí jen pár dalších chyb a podvodník se dostane k vašim penězům na účtech. Na podobné zprávy nikdy nereagujte a do odkazů nikdy nic nevyplňujte. My vám nikdy odkaz pro přihlášení posílat nebudeme.

Falešné odkazy na přihlášení do internetového bankovnictví

Pozor, při vyhledávání našich webových stránek na internetu můžete narazit na falešné odkazy na přihlášení do internetového bankovnictví. Nenechte se ale nachytat. Na přihlášení do internetového bankovnictví přistupujte pouze přes naše webové stránky https://www.airbank.cz.
Níže vidíte obrázek jako příklad falešného odkazu.

Nigerijské dopisy a láska přes internet

„Ahoj, jsem voják v Afghánistánu a potřeboval bych pomoci. Mám tu balíček cenností, které potřebuji dopravit do České republiky. Pomůžeš mi? Stačí jen zaplatit poplatky za dopravu. Slibuji, že hned, jakmile to bude možné, vše ti vrátím a pošlu ještě něco navíc.“

„Ahoj, moc se mi líbí tvůj profil. Žiju v zahraničí a rád bych se s tebou usadil v České republice. Bohužel ale nemám peníze na cestu. Pošli mi peníze na letenku. Přijedu a budeme spolu žít šťastně až do smrti.“

Jakkoliv neuvěřitelně to může znít, i tento typ podvodů je stále populární. Toto jsou velmi zkrácené příběhy. Ve skutečnosti si podvodníci získávají vaši důvěru i několik měsíců. Mnohdy slibují lásku na celý život nebo spoustu bohatství. Vše je podmíněno pouze tím, že jim pošlete v dobré víře peníze. Když na jejich hru přistoupíte, budou chtít pořád více. A v konečném důsledku nejen, že pisatele nikdy neuvidíte, ale neuvidíte už ani své peníze.

Co by se vám mohlo hodit

Máte obavu, že podvodů je v dnešní době hodně a už je nepoznáte? Stačí se držet několika základních pravidel, o kterých píšeme v návodu Jak vyzrát na podvodníky a nepřijít o peníze. Pokud tato pravidla dodržíte, vaše peníze budou v bezpečí.

Poradna