Podvody, které zrovna letí

Na této stránce se můžete seznámit s nejčastějšími případy podvodů, se kterými se u nás setkáváme.

Výhodné investování do kryptoměn

Našli jste na internetu reklamu na snadné investování do kryptoměn, často propagovanou známou osobností? Pak zpozorněte, podvodníci to zkouší i touto cestou. Když na tuto nabídku zareagujete, zpravidla následuje telefonát od „investičního poradce“. Sdělí vám, že je potřeba do vašeho počítače stáhnout program pro vzdálený přístup. Tím ho může ovládat a pak s vaší součinností následují platby a žádosti o půjčku. Vše s vidinou rychlého zbohatnutí. Peníze, které dle jeho pokynů pošlete, už nikdy neuvidíte. Pokud chcete investovat peníze, sami vyhledejte vhodnou společnost.

Bazarové inzeráty

Ať už zboží prodáváte nebo ho kupujete, buďte obezřetní. Ozve se vám protistrana a chce s vámi provést platbu za zboží prostřednictvím platební karty. Zpravidla se vám ozve přes WhatsApp a pošle vám odkaz, kam vyplníte údaje z karty a přijmete tak peníze. Může chtít také údaje z karty pro kurýra apod.

Tento způsob platby je běžný na e-shopech, ale ne mezi dvěma zákazníky portálu. Jedná se o podvod. Nevyplňujte žádné údaje na odkazech, které vám někdo zašle, ani když má protistrana sebevěrohodnější záminku.

Podvodníci vám také mohou poslat odkaz na falešné stránky Air Bank, aby z vás vylákali přihlašovací údaje a další důvěrné informace. Na náš web nikdy nepřecházejte ze zaslaných nebo uložených odkazů. Pokud vám někdo podobný odkaz pošle, nevyplňujte žádné údaje, a co nejdříve nám zavolejte.

U obchodu přes inzeráty nedoporučujeme platit předem.

Phishing

Může vám přijít podvodný mail nebo SMS zpráva s odkazem, která se tváří, jako od nás. Odkaz vás ale navede na věrnou kopii přihlašovací stránky do internetového bankovnictví, kam vyplníte své údaje. Jenže se nepřihlašujete do své banky, ale právě jste podvodníkům dali přístup ke svým penězům. Na podobné zprávy nikdy nereagujte a do odkazů nikdy nic nevyplňujte. My vám nikdy odkaz pro přihlášení posílat nebudeme.

Vishing

Dnešní technologie jsou dokonce už tak daleko, že útočníci dokážou telefonní číslo i napodobit. Můžou vám tím pádem zavolat z takového, které se tváří jako naše. Nenechte se tím ale zmást.

Volající se vydává za pracovníka banky a snaží se klientovi namluvit, že důvodem hovoru je ochrana peněz klienta, které jsou v ohrožení. Další možností je, že volá kvůli žádosti o půjčku, kterou klient nedělal.

Podvodníci chtějí buď zjistit číslo karty, údaje pro vstup na účet nebo požadují po klientovi převody peněz, založení žádosti o půjčku nebo vklad v bitcoinových bankomatech. Dále se mohou vydávat za policii nebo se na ni odkazovat.

Falešné odkazy na přihlášení do internetového bankovnictví

Pozor, při vyhledávání našich webových stránek na internetu můžete narazit na falešné odkazy na přihlášení do internetového bankovnictví. Nenechte se nachytat. Na přihlášení do internetového bankovnictví přistupujte pouze přes naše webové stránky https://www.airbank.cz/.

Nigerijské dopisy a láska přes internet

„Ahoj, jsem voják v Afghánistánu a potřeboval bych pomoci. Mám tu balíček cenností, které potřebuji dopravit do České republiky. Pomůžeš mi? Stačí jen zaplatit poplatky za dopravu. Slibuji, že hned, jakmile to bude možné, vše ti vrátím a pošlu ještě něco navíc.“

„Ahoj, moc se mi líbí tvůj profil. Žiju v zahraničí a rád bych se s tebou usadil v České republice. Bohužel ale nemám peníze na cestu. Pošli mi peníze na letenku. Přijedu a budeme spolu žít šťastně až do smrti.“

Jakkoliv neuvěřitelně to může znít, i tento typ podvodů je stále populární. Jsou to velmi zkrácené příběhy. Ve skutečnosti si podvodníci získávají vaší důvěru i několik měsíců. Mnohdy slibují lásku na celý život nebo spoustu bohatství. Vše je podmíněno pouze tím, že jim pošlete v dobré víře peníze. Když na jejich hru přistoupíte, budou chtít pořád více. A v konečném důsledku nejen, že pisatele nikdy neuvidíte, ale neuvidíte už ani své peníze.

Máte obavu, že podvodů je v dnešní době hodně a už je nepoznáte? Stačí se držet několika základních pravidel, o kterých píšeme v návodu Jak vyzrát na podvodníky a nepřijít o peníze. Pokud tyto pravidla dodržíte, vaše peníze budou v bezpečí.

Poradna