Podvody, které zrovna letí

Na této stránce se můžete seznámit s nejčastějšími případy podvodů, se kterými se u nás setkáváme.

Výhodné investování do kryptoměn

Našli jste na internetu reklamu na výhodné investování nejčastěji do akcií nebo kryptoměn, propagovanou známou osobností anebo firmou? Ozval se specialista, který vám chce pomoct s přeposláním vašeho výdělku z investice, kterou jste provedli v minulosti? Dejte si velký pozor!

Když na tuto nabídku zareagujete, zpravidla následuje komunikace přes chatovací aplikace a telefonát od „investičního poradce“, který ve vás vyvolá důvěru a nasměruje na investiční platformu. Po založení účtu vám bude chtít se vším pomoct a poradit. Proto vás požádá, abyste si stáhli do svého počítače nebo telefonu program pro vzdálený přístup. Tím může být známý AnyDesk, Teamviewer nebo třeba Supremo. Díky těmto aplikacím může vaše zařízení plně ovládat a vidět všechno, co v něm sami děláte.

Může se tak s vaší součinností dostat k penězům na vašich účtech a ty jsou pak velmi rychle a nenávratně pryč. Pokud chcete investovat peníze, raději sami vyhledejte vhodnou společnost a nevěřte slibům o snadném a velkém výdělku.

Pokud vám někdo jen zmíní, že vám pošle výdělek z investic, tak prosím zpozorněte také. Peníze, které Vám na účet dorazí, mohou být ukradené od jiných podvedených lidí. Díky tomu se můžete sami snadno stát součástí celého podvodu. Podvodníci přes vás totiž peníze pouze „properou“. Vy budete bez peněz, a ještě se dostanete do střetu se zákonem.

Bazarové inzeráty

Ať už zboží prodáváte nebo ho kupujete, buďte obezřetní. Ozve se vám protistrana a chce s vámi provést platbu za zboží prostřednictvím platební karty. Zpravidla se vám ozve přes WhatsApp nebo mail a pošle vám odkaz, kam vyplníte údaje z karty a přijmete tak peníze. Může chtít také údaje z karty pro kurýra a podobně.

Tento způsob platby je běžný na e-shopech, ale ne mezi dvěma zákazníky portálu. Jedná se o podvod. Nevyplňujte žádné údaje na odkazech, které vám někdo zašle, ani když má protistrana sebevěrohodnější záminku.

Podvodníci vám také mohou poslat odkaz na falešné stránky Air Bank, aby z vás vylákali přihlašovací údaje a další důvěrné informace. Na náš web nikdy nepřecházejte ze zaslaných nebo uložených odkazů. Pokud vám někdo podobný odkaz pošle, nevyplňujte žádné údaje, a co nejdříve nám zavolejte.

U obchodu přes inzeráty nedoporučujeme platit předem.

Vishing

Dnešní technologie jsou dokonce už tak daleko, že útočníci dokážou telefonní číslo napodobit. Můžou vám tím pádem zavolat z takového, které se tváří jako naše. Nenechte se tím ale zmást.

Volající se vydává za pracovníka banky, policistu nebo za zaměstnance ČNB. Snaží se vám namluvit, že jsou vaše peníze v ohrožení nebo máte rozpracovanou žádost o půjčku. To vás samozřejmě vyděsí. Nejčastěji po vás chtějí vybrat peníze a vložit je do bitcoinového bankomatu. Mohou po vás chtít i žádost o půjčku, převod peněz na „zabezpečený účet“ nebo číslo platební karty. Vše vám odůvodní tím, že to je kvůli bezpečnosti.

Pokud si nejste jistí, jestli volá banka nebo podvodník, vždy hovor položte a zavolejte si k nám sami.

Phishing

Může vám přijít podvodný mail nebo SMS zpráva s odkazem, která se tváří, jako od nás. Dále chodí zprávy, které lákají na nevyzvednutou zásilku, výhru, žádost o příspěvek na bydlení a spoustu dalších. Odkaz vás ale nakonec navede na věrnou kopii přihlašovací stránky do internetového bankovnictví nebo na přihlášení přes bankovní identitu. Vyzradíte tak svoje přihlašovací údaje a pak už stačí jen pár dalších chyb a podvodník se dostane k vašim penězům na účtech. Na podobné zprávy nikdy nereagujte a do odkazů nikdy nic nevyplňujte. My vám nikdy odkaz pro přihlášení posílat nebudeme.

Falešné odkazy na přihlášení do internetového bankovnictví

Pozor, při vyhledávání našich webových stránek na internetu můžete narazit na falešné odkazy na přihlášení do internetového bankovnictví. Nenechte se nachytat. Na přihlášení do internetového bankovnictví přistupujte pouze přes naše webové stránky https://www.airbank.cz/.

Nigerijské dopisy a láska přes internet

„Ahoj, jsem voják v Afghánistánu a potřeboval bych pomoci. Mám tu balíček cenností, které potřebuji dopravit do České republiky. Pomůžeš mi? Stačí jen zaplatit poplatky za dopravu. Slibuji, že hned, jakmile to bude možné, vše ti vrátím a pošlu ještě něco navíc.“

„Ahoj, moc se mi líbí tvůj profil. Žiju v zahraničí a rád bych se s tebou usadil v České republice. Bohužel ale nemám peníze na cestu. Pošli mi peníze na letenku. Přijedu a budeme spolu žít šťastně až do smrti.“

Jakkoliv neuvěřitelně to může znít, i tento typ podvodů je stále populární. Jsou to velmi zkrácené příběhy. Ve skutečnosti si podvodníci získávají vaší důvěru i několik měsíců. Mnohdy slibují lásku na celý život nebo spoustu bohatství. Vše je podmíněno pouze tím, že jim pošlete v dobré víře peníze. Když na jejich hru přistoupíte, budou chtít pořád více. A v konečném důsledku nejen, že pisatele nikdy neuvidíte, ale neuvidíte už ani své peníze.

Máte obavu, že podvodů je v dnešní době hodně a už je nepoznáte? Stačí se držet několika základních pravidel, o kterých píšeme v návodu Jak vyzrát na podvodníky a nepřijít o peníze. Pokud tyto pravidla dodržíte, vaše peníze budou v bezpečí.

Poradna