9 inovací, kterými Air Bank za 9 let na trhu obrátila české bankovnictví naruby

Air Bank

Už je to 9 let, co se Skupina PPF rozhodla postavit v Česku na zelené louce jednu nejmenovanou zelenou banku. Její cíl nebyl o nic menší než být první bankou, kterou by lidé mohli mít rádi. Nejen proto, že se bude k lidem chovat přátelsky a mluvit s nimi na rovinu. Ale také za to, že přinese úplně nové služby, které svou jednoduchostí a příjemností pro klienty posunou dopředu celý bankovní trh. O jaké bance píšeme? No přece o nás, o Air Bank. A těch novinek nebylo úplně málo. Ostatně proč si jich postupně pár nepřipomenout?

Když jsme v roce 2011 startovali, věděli jsme, že lidi na pobočky bank nechodí moc rádi. Zvykem totiž bylo polepit je co nejvíce zákazy, co všechno uvnitř nesmíte. My jsme chtěli, aby se u nás lidi cítili dobře a mohli se u nás stavit třeba během vycházky se svým zvířecím doprovodem, s rozjedenou zmrzlinou nebo párkem v rohlíku. Proto jsme je místo zákazů polepili povoleními. A že už jsme u nás třeba takových domácích mazlíčků přivítali požehnaně.

Bankomaty s volbou konkrétních bankovek jsme spustili jako úplně první. Přitom jsme k tomu použili stejné mašiny, jako měly ostatní banky. Stačilo jen udělat úpravu v softwaru. Jen se nad tím do té doby nikdo nezamyslel. A kdo by přitom neznal ty potupné nákupy žvýkaček v trafice tisícikorunou, aby si rozměnil? Dnes už ale většina z vás platí bezhotovostně a je jen otázka času, kdy se na bankovky a mince budeme koukat podobně úsměvně jako teď na diskety nebo VHS kazety.

Dřív si lidé dávali peníze navíc do matrace, dnes si je dávají na spořicí účet. Ten obvykle nabízel o něco vyšší úrok než běžný účet, už podle názvu měl ale i jinou důležitou roli — měl pomoci lidem naspořit si postupně peníze na něco dražšího, co si pořídí později. Abychom je ve spoření podpořili, umožnili jsme jako první banka vytvářet si k účtu spořicí obálky na konkrétní věci.

Když jsme spouštěli naši půjčku s odměnou za řádné splácení, díky které jsme lidem odpouštěli třeba i 13 splátek, ťukal si-ční bankéř na čelo. Splácet řádně a včas je přece normální, proč za to klienty nějak odměňovat? Dnes najdete nějakou formu odměny za řádné splácení skoro u každé banky. Co k tomu dodat? Nikdo z velkých bank nám zatím omluvu nebo poděkování neposlal. Ale to vůbec nevadí. Důležité je, že díky tomu všichni dobře splácející klienti v Česku konečně dosáhli na lepší podmínky.

V době, kdy-ční banky učily své klienty více využívat internetové bankovnictví, jsme představili první verzi naší mobilní aplikace. Nechtěli jsme, aby lidem sloužila jen pro ověření zůstatku, ale už tehdy jsme zamýšleli, aby přes ni mohli naši klienti své účty i aktivně ovládat, upravovat limity svých karet, schvalovat inkasa, najít nejbližší bankomat nebo si odpustit poplatek v případě, kdy nejsou s nějakou naší službou spokojeni. Samotné aplikaci ale nic takového nehrozí. Její hodnocení je mezi bankovními aplikacemi vůbec nejlepší v Česku.

Mezi účty Air Bank je možné posílat platby okamžitě už skoro devět let. Zajistit něco podobného i pro platby z jedné banky do druhé byl ale docela oříšek. Když se tahle příležitost konečně objevila, hned jsme se do toho pustili, a dnes tak od nás můžete poslat peníze okamžitě do většiny tuzemských bank. S rychlostí plateb tak už žádný problém není.

Od začátku věříme, že pokud nějaká bankovní služba dokáže lidem skutečně udělat život jednodušší a příjemnější, oblíbí si ji velmi rychle. A vždycky jsme hodně věřili v bezkontaktní placení. Jako jedna z prvních bank jsme přestali vydávat starší kontaktní karty, nabídli bezkontaktní nálepky nebo spustili Apple Pay. A jako první jsme umožnili vybírat bezkontaktně i z bankomatů.

Dnes je naprosto běžné, že si celou řadu služeb pořídíte „ťuknutím“ ve svém mobilním telefonu. Kvůli otevření nového běžného účtu si ale dál musíte u většiny bank „postaru“ otevřít webový prohlížeč. A jsou banky, kde to doteď nezvládnete bez návštěvy pobočky. A když říkáme u většiny, jsou samozřejmě i světlé výjimky. Nebo spíš zelené.

Kdykoliv si zařizujete novou platební kartu nebo potřebujete vydat náhradní, chcete s ní platit co nejdřív. Jenže i když se v bance údaje pro novou kartu vytvoří prakticky hned, její výroba a doručení poštou přece jen několik dní zaberou. Proto jsme přemýšleli, jak tuto prodlevu vyřešit, a odpověď přišla v podobě placení samotným mobilem. To se samozřejmě nejvíc hodí, když si u nás účet s kartou zakládáte, ale oceníte to i ve chvíli, kdy kartu ztratíte nebo vám ji nedejbože někdo ukradne.

Děkujeme, že jste už devět let s námi. Bez vás by totiž naše práce neměla žádný smysl. Už teď se těšíme, že vám představíme další novinky, které pro vás plánujeme.

Vaše Air Bank

Zpět na novinky