Od svého lednového představení a březnového uvedení na trh se platební řešení Cvak rychle rozvíjí a nachází stále větší oblibu mezi malými i středními podnikateli. Počet obchodníků, kteří Cvak aktivně používají, se od února, kdy jich bylo jen 50, vyšplhal až na téměř 2000 v říjnu 2024. Stejně dynamicky roste i objem transakcí — zatímco v únoru dosáhl 100 tisíc korun, v září už celkový objem plateb překročil 13 milionů korun. Průměrná částka za jednu transakci vzrostla téměř čtyřnásobně na 667 korun.
Obchodníci, kteří Cvak využívají, se rekrutují z různých segmentů — nejčastěji z oblasti gastronomie, kde jej používají restaurace, stánkaři a foodtrucky. Populární je ale i mezi řidiči taxislužby, kadeřníky, řemeslníky, či majiteli malých provozoven, jako jsou například zahradnictví nebo festivalové cateringy. Zajímavě pak od léta roste i oblast ubytování.
„Cvak je jeden z nejúspěšnějších startupů v oblasti placení v ČR, za pouhých 7 měsíců od spuštění nasbíral přes 2000 obchodníků. Je vidět, že jednoduché řešení bezhotovostního placení jako je Cvak prostě našlo díru na trhu,“ upozorňuje Jiří Suchý, ředitel divize Produktů a inovací v Air Bank.
Češi a bezhotovostní placení: Jak si vedou?
Bezhotovostní platby jsou pro Čechy stále oblíbenější. 8 z 10 Čechů preferuje platit kartou, mobilem nebo jinými digitálními metodami, a až 30 % lidí hledá jiného obchodníka, pokud nemohou zaplatit bezhotovostně. Zajímavé je, že téměř polovina Čechů platí bezhotovostně každý den, přičemž mladí do 26 let častěji využívají mobilní telefon (70,5 %) než klasickou platební kartu. Z hlediska regionálních rozdílů nejsou zásadní rozdíly mezi jednotlivými kraji, ale co se týče věkových skupin, je jasné, že mladší generace jednoznačně preferuje digitální platby a moderní technologie jako Google Pay a Apple Pay. Starší generace stále více spoléhá na tradiční platební karty, přičemž pouze 45 % Čechů má hotovost vždy po ruce.
„Bezhotovostní platby jsou jasný trend, jejich preference je možná částečně generační záležitost, nicméně právě mladší generace postupně v ekonomice převáží. Zároveň to není záležitost pouze velkých měst, poptávka po bezhotovostním placení — ale i možnosti provádět transakce bezhotovostně se napříč regiony Česka neliší,“ dodává Suchý.
Výhled do budoucna
Postupně se zapojují také další banky — od září například Moneta Money Bank nabízí platbu přes Cvak přímo ve své mobilní aplikaci, a v blízké době se přidají mBank a Fio banka. „Naším cílem je do příštího roku rozšířit Cvak i do větších obchodních provozů a napojit jej na pokladní systémy, zároveň razantně zrychlujeme zapojení nových obchodníků. Už nyní je celý proces otázkou maximálně 2 týdnů, do konce letošního roku bychom ale chtěli umožnit začít Cvak používat během pár dnů,“ říká Jiří Suchý.
Jak Cvak funguje?
Placení přes Cvak je snadné a dostupné pro všechny. Obchodník si stáhne aplikaci Cvak a zákazníkovi stačí mobilní telefon s NFC technologií nebo digitalizovanou platební kartou. Žádné složité zařízení ani papírování — stačí zadat částku, přiložit telefon a je hotovo. OBCHODNÍKOVI k přijímání bezhotovostních plateb přes Cvak stačí mobilní aplikace Cvak spárovaná s jeho bankovním účtem, který využívá k podnikání. Obchodník může pro své podnikání dál používat účet, na který je zvyklý.
Využívání platebního řešení Cvak pro příjem bezhotovostních plateb je velmi snadné a technicky nenáročné. Stačí mobilní aplikace Cvak a takzvaná NFC karta. Jedná se o plastovou kartu s čipem o velikosti platební karty. Obchodník ji dostane zdarma domů poštou. NFC karta slouží místo klasického terminálu, avšak na rozdíl od něj nevyžaduje zapojení do elektrické sítě, samostatné připojení k internetu ani žádnou technickou montáž. Je skladná, snadno přenosná a již připravená k používání. Za využívání služby platí obchodník jen jeden poplatek. Ten je stanoven na 0,8 % z transakce. To znamená, že si obchodník snadno spočítá, kolik ho služba bude stát. Navíc ve chvíli, kdy nebude Cvak využívat, neplatí žádné další poplatky.
Cvak tak obchodníkům poskytuje nejen jednoduché, ale i levné řešení. V době, kdy menší podnikatelé často odmítají platební terminály kvůli vysokým nákladům, přichází Cvak s minimálními poplatky a maximálním komfortem.
„Současné běžně dostupné možnosti přijímání bezhotovostních plateb se obvykle vyznačují složitým systémem nejrůznějších poplatků. Často kombinují fixní a variabilní náklady, jsou vztažené k objemu tržeb a obchodník platí, i když službu nevyužívá. Především pro malé podnikatele je pak velmi obtížné se v celém systému orientovat a spočítat si náklady. Cvak tento složitý systém boří a nastavuje zcela jednoduchou a transparentní poplatkovou strukturu,“ říká Jiří Suchý, ředitel divize Produkty a inovace Air Bank, v jehož týmu unikátní platební řešení Cvak vzniklo. A dodává: „Využívání platebního řešení Cvak je pro obchodníky spojené s jediným poplatkem ve formě 0,8 procenta z platby, a to je vše. Jedná se navíc o podstatně nižší sazbu, než na kterou se obvykle drobný podnikatel u současných platebních řešení dostane.“
Kontakt
Alžběta Honsová / tisková mluvčí Air Bank a Cvak
Evropská 2690/17 / 160 00 Praha 6
T +420 602 228 199 / E novinari@airbank.cz