Češi si na Vánoce nepůjčují, navzdory složité ekonomické situaci plánuje snížit počet dárků méně lidí než loni

Zonky

Podle každoročního průzkumu agentury IPSOS pro Zonky plánuje 60 % oslovených nakoupit stejně nebo více dárků jako v loňském roce, nejvíce Vánoce zatíží rozpočty rodin s dětmi. Hlavním důvodem, proč někteří lidé uvažují o půjčce, jsou rostoucí výdaje.

Potvrzuje se, že muži tradičně nechávají nákupy vánočních dárků na poslední chvíli, zatímco ženy plánují déle dopředu a častěji nakupují v průběhu roku. Mladí do 25 let více využívají slevové akce typu Black Friday, a proto mají dárky vyřešené už v listopadu. Více než polovina domácností se letos chystá kupovat stejně nebo více dárků než v loňském roce.

Půjčit si na vánoční dárky je pro drtivou většinu Čechů (84 %) nemyslitelné, zdrženlivější k půjčkám jsou především lidé s vyšším vzděláním. Lidé vědí, že půjčky na Vánoce nejsou vhodné, ale přesto si neodepřou drahé dárky, které zaplatí například kreditní kartou nebo využijí kontokorent, tyto nástroje totiž často nevnímají jako půjčku.

„Častěji půjčku zvažují muži a lidé s nižším vzděláním, jako důvody uvádějí snížení přijmů, nárůst výdajů, ale i chuť pořídit více dražších dárků. V Zonky se dlouhodobě snažíme edukovat o rizicích půjček na vánoční dárky, které potom mohou lidé splácet i několik let,“ uvádí Veronika Benešová, vedoucí oddělení půjček a pojištění Air Bank a Zonky.

Dvě pětiny (42 %) respondentů šetří na dárky průběžně celý rok, ale najde si i velká skupina Čechů (40 %), kteří na vánoční dárky nešetří vůbec. Jedná se zejména o lidi s vysokoškolským vzděláním (53 %) a vyšším příjmem.

„Hlavně na dětech ani letos šetřit nechceme, což potvrzuje skutečnost, že Vánoce nejvíce zatíží rozpočet právě rodin s dětmi. Přestože většina dotázaných vánoční nákupy plánuje v předstihu, třetina domácností má na konci prosince zcela vyčerpaný účet,“ říká Petr Šmíd, vedoucí oddělení Výzkum trhu pro Air Bank a Zonky.

Ženy se těší na rodinu a dávání darů, muži na odpočinek

Dobrou zprávou je, že o Vánocích nejde jen o dárky. Pro 85 % Čechů je o Vánocích nejdůležitější čas strávený s rodinou a blízkými. O něco více se na vánoční odpočinek těší muži (58 %) než ženy (52 %), ženy mají zase více v oblibě dávání darů.

Průzkum pro Zonky realizovaný agenturou IPSOS se uskutečnil formou online dotazování v listopadu 2023 na reprezentativním vzorku 1 000 respondentů ve věku 18 až 65 let. Průzkum je součástí kampaně Zonky „Nepůjčujte si na Vánoce“, kterou doprovodí tematický televizní spot: https://youtu.be/lkcLi5158ys

Kontakt

Jana Pokorná
Tisková mluvčí Zonky / tisková mluvčí Air Bank
Evropská 2690/17 / 160 00 Praha 6
+420 776 786 801 / E jana. pokorna@airbank.cz

Zpět na tiskové zprávy