Na dovolené chtějí Češi hlavně odpočívat a být s rodinou. Ti mladší by ale radši jeli bez rodičů

Dovolenou si letos v létě dopřeje 8 z 10 Čechů. Do zahraničí vyrazí 44 % lidí, nejčastěji pojedou autem k moři. Polovina lidí stráví část nebo celou svou letní dovolenou také v Česku, nejčastěji na chatě nebo v penzionu. Pro většinu je pak při dovolené důležitý odpočinek a možnost být s rodinou. Z průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank také vyplynulo, že celá pětina lidí stále riskuje další výdaje a vyráží do zahraničí bez cestovního pojištění.

Ti, kteří svoji letní dovolenou stráví v zahraničí, tam nejčastěji pojedou autem (48 %) nebo poletí letadlem (41 %). Cestovní kancelář využije 40 % z nich. 48 % lidí se chystá také na dovolenou v Česku mimo své bydliště. Nejvíce jich pojede autem (86 %), vlakem (12 %), autobusem (9 %), nebo dokonce půjdou pěšky (4 %) a pojedou na kole (2 %). Tuzemskou dovolenou si Češi nejčastěji užijí na chatě (30 %) nebo v penzionu (25 %). Pod stan vyrazí 9 % lidí.

„Pro Čechy je dovolená především o odpočinku a čase stráveném s rodinou. Naprostá většina lidí totiž plánuje na dovolenou odjet se svými nejbližšími, tedy dětmi a partnerem anebo jen s partnerem. Pokud by si lidé mohli vybrat, s kým by letošní dovolenou chtěli strávit ve skutečnosti, rodina by pro ně stále zůstala první volbou. Zajímavý rozdíl se ale ukázal u mladších respondentů. S rodiči pojede na dovolenou více než čtvrtina lidí do třiceti let, ve skutečnosti si to ale přeje jen každý desátý. Radši než s mámou a tátou by mladí chtěli jet se svým partnerem nebo přáteli,“ říká Tomáš Motl, který vede oddělení výzkumu trhu v Air Bank.

Jsou pojištění, ale nevědí, na co mají nárok

36 % všech dotázaných stráví většinu své hlavní letní dovolené u moře, 14 % u jezera, 13 % na horách, 12 % ve městě, 11 % v lesích a 11 % na vesnici nebo farmě. Každý pátý Čech, který pojede do zahraničí, zariskuje a na dovolenou vyrazí bez cestovního pojištění.

„Veřejné zdravotní pojištění sice občanům České republiky pokrývá nejnutnější léčebné výdaje v zemích Evropské unie, v jednotlivých členských státech ale platí různá pravidla pro spoluúčast pacienta, který si nepořídil cestovní pojištění a chce se nechat ošetřit na evropský průkaz zdravotního pojištění. Turista bez pojištění tak může být nemile překvapen, kolik musí za ošetření ještě doplatit,“ říká Timea Manek, specialistka na cestovní pojištění Air Bank.

Ale ani ti, kteří se do zahraničí pojišťují, často nevědí, s čím vším se na asistenční službu svého cestovního pojištění mohou obrátit. Například 4 z 10 lidí nevědí, že když budou hospitalizovaní, asistenční služba může zařídit ubytování pro jim blízkého člověka. Pro pětinu respondentů byla nová informace, že v případě potřeby zajistí asistenční služba jejich převoz zpět do České republiky, a 15 % lidí dokonce netuší, že zajistí také ošetření ve zdravotnickém zařízení a úhradu péče.

Kartou neplatí kvůli poplatku, který většina bank neúčtuje

Pro dvě třetiny lidí je hlavním účelem dovolené odpočinek (66 %), pro 22 % respondentů je to poznávání. Ať už budou lenošit, nebo třeba objevovat místní kulturu, ještě před cestou do zahraničí řada lidí řeší, jakým způsobem budou na dovolené platit. Nejčastěji to je místní měnou přivezenou už z domova (72 %), 59 % lidí využije při placení i svou platební kartu a téměř pětina si vybere zahraniční měnu až v místním bankomatu.

40 % lidí platební kartu v zahraničí vůbec nepoužívá. Velká část to dělá kvůli obavě z poplatku za použití karty v cizině, přitom takový poplatek si ale většina českých bank vůbec neúčtuje. Počet lidí, kteří kartou neplatí kvůli téměř neexistujícímu poplatku, se ale v průběhu času snižuje (z 55 % v roce 2016 na 32 % v roce 2017). A snížil se i počet lidí, kteří neplatí, protože pro ně není směnný kurz na kartě výhodný (z 27 % na 17 %).

„Češi jsou zvyklí platit kartou a není důvod, aby si ji nepřibalili také na cesty do zahraničí. S kartou nemusí řešit, kolik peněz si s sebou na celý pobyt vlastně vzít, aby to nebylo málo nebo zbytečně moc. Navíc netratí ani na směnném kurzu. Kurzy bank a směnáren se nijak závratně neliší. Jediné, co budou pravděpodobně muset při placení v zahraničí oželet, je bezkontaktní platba. V bezkontaktním placení patříme ke světové špičce, ale ve většině ostatních zemí tyto platby nejsou zdaleka tak rozšířené, a proto na dovolené u moře na pípající terminál nenarazíte tak často,“ říká Jaromír Vostrý, manažer pro platební karty a bankomaty Air Bank.

Výzkum Air Bank, realizovaný agenturou STEM/MARK, se uskutečnil formou online dotazování v květnu 2017 na reprezentativním vzorku 512 respondentů ve věku 18 až 65 let.

Zpět na tiskové zprávy