Podívejte se na finty podvodníků zblízka

Každý den se setkáváme s pokusy vás podvést. Seznamte se se situacemi, které mohou potkat i vás.

id esse laboris

Nejnovější případy z terénu

Příspěvek na bydlení

Tereze přišla SMS, že má nárok na příspěvek na bydlení. Odkaz ji ale dovedl na falešnou internetovou stránku, která se tvářila jako oficiální web ministerstva. Tereze se na první pohled zdálo všechno v pořádku, a tak zadala své přihlašovací údaje do bankovnictví. V tu chvíli ji neznámý muž okamžitě připravil o peníze.


Tereze zmizelo z účtu přes 320 000 Kč

deserunt labore magna irure

Balíček za všechny peníze

Václavovi přišlo oznámení, že ho kurýr nezastihl doma a má si rezervovat nový termín doručení balíčku. Za nové doručení měl zaplatit 50 Kč. Při vyplňování formuláře k placení na falešné webové stránce Václav bohužel vyplnil citlivé údaje o své kartě. Podvodník ji zneužil k placení předplatného za nejrůznější služby.


Václav přišel o více než 20 000 Kč

deserunt labore magna irure

Vyhráváte vysavač

Lence přišel mail, že vyhrává nový vysavač. Stačilo jen odpovědět na několik otázek. Lenka to při představě, že má na dosah nového pomocníka, udělala. Zapomněla, že nemá nikomu prozrazovat údaje své platební karty. Podvodníci okamžitě údaje zneužili a provedli několik internetových nákupů.


Lence vysáli z účtu přes 30 000 Kč

deserunt labore magna irure

Potvrzení o vrácení daně

SMS zpráva o vrácení daně Michala mile překvapila. Vypadala jako od České pošty. Jediné, co bylo potřeba, bylo ťuknout na odkaz ve zprávě. Michal to udělal a na falešné webové stránce bohužel zadal heslo do svého bankovnictví. V tu chvíli začaly peníze z jeho účtu mizet.


Michal přišel nenávratně o 650 000 Kč

deserunt labore magna irure

Podvody, které zrovna letí
podvody z minula

Rada našeho bezpečnostního týmu

Pozorně čtěte SMS a maily a buďte vnímaví k nedostatkům, které napovídají, že se jedná o podvod. A o co přesně jde? Třeba o lámanou češtinu, chyby v textech nebo o to, že se jméno odesílatele neshoduje s oficiálním názvem společnosti. Zbystřit byste měli pokaždé, když vás někdo navádí k vyplňování hesla, čísla platební karty nebo převodu peněz. Jakmile se s podobným jednáním setkáte, hned nám to dejte vědět. Před ztrátou peněz ochráníte sebe i ostatní klienty.

deserunt labore magna irure

Jak chránit své peníze

1

Pečlivě čtěte text oznámení v mobilní aplikaci a SMS. Pokud slouží k potvrzení platby, vždy vyhodnoťte, jestli jste ji chtěli provést. Pokud ne, nikdy nic nepotvrzujte a okamžitě se nám ozvěte.

2

Nikdy do internetového bankovnictví nepřecházejte přes odkazy v mailech a SMS.

3

Nikdy nikomu nedávejte heslo do internetového bankovnictví ani číslo své platební karty.

4

Nikdy neprozrazujte potvrzovací kódy z SMS zprávy.

5

Nikdy po vás nebudeme chtít vložit peníze do bitcoinového bankomatu.

6

Zbystřete, pokud vás někdo navádí k jakékoliv akci týkající se vašich peněz, a to jak po telefonu, tak prostřednictvím SMS nebo na sociální síti.

Naučte se, jak nenaletět

Odhalíte včas, že na vás útočí online podvodníci? Vyzkoušejte si interaktivní test a zjistěte, jak jste na tom. Vítězí ten, kdo nePINdá!

zkusit test

Naučte se, jak nenaletět

Odhalíte včas, že na vás útočí online podvodníci? Vyzkoušejte si interaktivní test a zjistěte, jak jste na tom. Vítězí ten, kdo nePINdá!

Sdílejte tuto stránku s přáteli