Co vás nejvíc zajímá

Opravdu můžu vaši hypotéku kdykoliv zadarmo splatit?

Ano, naši hypotéku můžete opravdu kdykoliv splatit zdarma.

Jen kdybyste chtěli převést jinam hypotéku s fixní sazbou, můžeme po vás chtít zaplatit náklady, spojené s garancí úrokové sazby. Tedy za to, že během splácení zůstává sazba stále stejná.

Tyto náklady jsou aktuálně 0,3 % ročně z půjčené částky za období, které zbývá do konce fixace. Pokud vám třeba půjčíme 1 000 000 korun a 2 roky před koncem fixace budete chtít převést hypotéku jinam, můžeme vám účtovat náklady ve výši 6 000 korun.

Musíme coby manželé žádat o hypotéku spolu?

Jestli ke splácení hypotéky stačí příjem jednoho z vás, nemusíte. Druhý z vás jen podepíše, že souhlasí s tím, že hypotéku budete splácet jako manželé společně. Co jednou hypotéka spojí, ať nic nerozdělí.

Mohu od vás získat také nějaké peníze k hypotéce navíc?

Proč ne? Můžete nás požádat až o 700 000 korun navíc, a to na:

 1. Koupi nemovitosti.
 2. Vypořádání nebo změnu vlastnických vztahů k nemovitosti.
 3. Stavbu nemovitosti.
 4. Platbu za převod členských práv v bytovém družstvu.
 5. Získání práva k užívání bytu nebo domu.
 6. Přestavbu.
 7. Připojení stavby k vodovodu, elektřině, kanalizaci nebo plynu.
 8. Zaplacení poplatků, které souvisejí s půjčkou na bydlení nebo s jejím splacením.
 9. Zaplacení daně nebo dalších nákladů spojených se získáním nemovitosti

Trefili jsme se? Doufáme, že ano. Peníze navíc vám pošleme na váš běžný účet současně s čerpáním vaší hypotéky.

Co když už mám v Chytré rezervě tolik peněz, že to stačí na doplacení hypotéky?

Pak se hypotéky nadobro zbavíte. Ve chvíli, kdy budete mít v Chytré rezervě tolik peněz, kolik vám zbývá doplatit, okamžitě tyto peníze použijeme na splacení celé hypotéky. Nemusíte se o nic starat.

Můžu si změnit výši splátky u hypotéky?

Proč ne, život je změna, a tak si u nás můžete změnit výši splátek podle toho, jak se vám právě vede. Věříme, že dobře. Když ale budete peníze potřebovat zrovna na něco jiného, jednoduše si u nás splátky snížíte na minimum. Když naopak budete mít peněz jako želez, můžete si splátku zvýšit, poslat nějaké peníze navíc nebo hypotéku celou splatit.

Co je to Chytrá rezerva?

Spousta lidí, kteří mají hypotéku, má i nějaké úspory. Většinou se je ale bojí použít na umazání hypotéky. Co když je budou potřebovat? A tak své bance platí úroky z drahé hypotéky a úspory nechávají ležet na spořicím nebo běžném účtu.

Naši hypotéku můžete splácet všemi penězi, které máte po ruce. Jednoduše je odložíte na účet Chytrá rezerva, odkud si je můžete vzít kdykoliv zpět. Hlavně tím ale ušetříte.

O peníze v Chytré rezervě Vám totiž snížíme částku, ze které vypočítáváme úrok. Takže nám zaplatíte méně na úrocích a hypotéku tak doplatíte dřív. Peníze si do Chytré rezervy přitom můžete ukládat nahodile i pravidelně. Myslíme si, že je to opravdu chytré.

Chcete příklad? Tady je. Představte si, že u nás máte hypotéku ve výši 3 000 000 korun na 30 let s úrokovou sazbou 2,79%. Úspory ve výši 500 000 korun vložíte do Chytré rezervy. Hypotéku tímto splatíte o 7 let dříve a na úrocích ušetříte 544 850 korun.

Pokud chcete vědět více, neváhejte se nám ozvat. Rádi vám se vším poradíme.

Jaké poplatky u vaší hypotéky zaplatím?

Jiné banky si vylepšují příjmy z hypotéky nesmyslnými poplatky. My jsme poplatky ořezali na minimum. Naše hypotéka je jednoduše výhodná a přehledná. Nechceme po vás ani poplatek za sjednání, ani za mimořádné splátky, dokonce ani za předčasné splacení celé hypotéky (pokud ji nebudete převádět k jiné bance).

Zároveň vás nenutíme platit za jiné naše služby, jako je vedení běžného účtu nebo pojištění. Jen v případě, že si hypotéku převedete k jiné bance dřív, než skončí období fixace, můžeme po vás chtít něco zaplatit. Jde o naše náklady na to, že vám po období fixace zaručujeme určitou výši úrokové sazby. Například u hypotéky ve výši 1 000 000 po vás můžeme chtít nejvíce 9 000 korun za rok.

Obvykle budeme potřebovat nový odhad ceny zastavované nemovitosti. Náklady na tento odhad zaplatíte vy. Cena odhadu bytu je 3 900 Kč, rodinného domu 4 900 Kč. U převedení hypotéky nám někdy může stačit původní odhad, pokud není starší než 10 let. Když budete zastavovat více nemovitostí, budete tím pádem potřebovat více odhadů.

Podmínkou čerpání hypotéky je řádné pojištění zastavované nemovitosti.

A pak zbývá poplatek 1 000 korun katastrálnímu úřadu za přepis zástavního práva. Ten zrušit nemůžeme, i kdybychom chtěli.

Jaké máte u hypotéky úrokové sazby?

Naše úrokové sazby jsou konečné a ty nejnižší, které u nás můžete v tuto chvíli získat. Žádné podpultovky nemáme.

Výši sazby (a tedy i splátky) máte zafixovanou na 5 let dopředu.

Aktuální výše pevné sazby je:

 • 2,79 % pro hypotéky do 699 999 Kč
 • 2,49 % pro hypotéky od 700 000 do 1 499 999 Kč
 • 2,39 % pro hypotéky od 1 500 000 Kč

Mohu u vás získat hypotéku v cizí měně?

Hypotéku v cizí měně u nás nevedeme. Chráníme vás tím proti riziku kurzových změn, kvůli kterým byste se mohli dostat do problémů se splácením. Nejde ale jen o to, že Vám nepůjčíme hypotéku například v eurech. Podle zákona je „hypotéka v cizí měně“ poněkud širším pojmem, než by se na první pohled mohlo zdát. Hypotéku proto nezískáte ani, když:

 • Váš příjem není v českých korunách
 • Nebydlíte v České republice
 • Chcete hypotéku splácet z peněz v jiné měně, než jsou české koruny

Poskytujete radu ve smyslu §85 odstavce 1 zákona o spotřebitelském úvěru?

Ne. Nabízíme našim klientům pouze jeden druh půjčky, která je pro ně z našeho pohledu výhodná.

Jaké zajištění hypotéky po mně budete chtít?

Zvážení, jestli nemovitost vyhovuje podmínkám zajištění, posuzujeme v každém případě zvlášť. Obecně ale platí, že hypotéku můžete zajistit budovou, nebo bytem určeným k bydlení. Jestli vaše zajištění bude k získání hypotéky stačit, zjistíte v průběhu žádosti o hypotéku.

Na co si můžu vzít novou hypotéku?

Novou hypotéku můžete využít na koupi nemovitosti. Hypotéku na stavbu domu nebo na rekonstrukci v nabídce zatím nemáme. Za hypotéku si můžete pořídit dokončený a zkolaudovaný byt nebo dům určený k bydlení. Byt by přitom měl být v osobním vlastnictví. Na družstevní byt nepůjčujeme. Na hypotéku si můžete samozřejmě pořídit i pozemek, který s tímto bytem nebo domem souvisí. Na koupi samotného pozemku ale hypotéku zatím neposkytujeme. U bytu se někdy může stát, že pozemek pod bytovým domem je ve vlastnictví města nebo obce. To nám ale v poskytnutí hypotéky bránit nebude.

Nebude problém, že na nemovitosti, kterou chci koupit, je už zástavní právo jiné banky?

Vůbec ne. Jen budeme potřebovat vyčíslení zůstatku hypotéky od banky, která zástavní právo má. Při čerpání Vaší hypotéky pak část kupní ceny určenou na splacení původní hypotéky pošleme rovnou jí. Tím si zajistíme, že původní zástavní právo bude vymazáno z katastru nemovitostí a na nemovitosti zůstane jen naše zástavní právo.

Musím k zajištění hypotéky použít tu samou nemovitost, kterou si za hypotéku budu kupovat?

Nemusíte. K zajištění hypotéky nám můžete dát i jinou nemovitost určenou na bydlení, klidně jich může být i více. Při zajištění hodnotnější nemovitosti, než je kupovaná, nebo více nemovitostmi můžete dokonce dosáhnout toho, že Vám půjčíme na celou kupní cenu.

Jaké doklady budu k žádosti o hypotéku na koupi nemovitosti potřebovat?

Budeme po vás chtít dva doklady totožnosti, doklady o tom, kolik vyděláváte a návrh kupní smlouvy nebo smlouvy o smlouvě budoucí kupní. Případně návrh smlouvy o úschově, pokud ji budete chtít využít. O tom, co by v kupní smlouvě nemělo chybět, se můžete dočíst zde.

Dále budeme potřebovat odhad na zastavovanou nemovitost, a to od našeho smluvního odhadce.

Na úplný seznam dokladů, které bychom po vás mohli chtít, se můžete podívat tady. Ale nelekejte se, zdaleka ne všechny budou potřeba.

Půjčíte mi i na daň z nabytí nemovitosti?

Ano, pokud bude mít zástava dostatečnou hodnotu a účelem hypotéky bude koupě nemoviOSti. Jen prosím berte v úvahu, že vám můžeme celkem půjčit do 80 % hodnoty zajištění. Do zástavy můžete dát i více nemovitostí, případně jinou nemovitost než tu, kterou kupujete.

Mohu si na hypotéku koupit nemovitost v zahraničí?

To bohužel možné není.

Mohu si za vaši hypotéku koupit družstevní byt?

Je nám líto, ale poskytujeme hypotéky jen na koupi bytu v osobním vlastnictví.

Půjčíte mi na celou kupní cenu nemovitosti?

Jak se to vezme. Půjčíme vám do 80 % hodnoty zajištění. Pokud nám dáte do zástavy tu samou nemovitost, kterou kupujete, budete nejspíš potřebovat také své vlastní peníze. Když nám ale dáte do zástavy více nemovitostí nebo jinou, hodnotnější nemovitost, můžeme vám půjčit celou výši kupní ceny. Nezapomeňte při tom, že kromě koupě je potřeba mít peníze i na zaplacení daně z nabytí nemovitosti. Když bude hodnota zajištění dost velká, tak vám půjčíme i na ni.

Budete vyžadovat pojištění nemovitosti?

Ano, doložení pojištění zastavené nemovitosti je jedna z podmínek čerpání hypotéky. Je potřeba, aby pojistná částka byla minimálně ve výši zástavní hodnoty, u rodinných domů může být také ve výši nákladové (reprodukční) ceny stanovené v aktuálním odhadu.

Pojistná smlouva musí zahrnovat krytí na tato rizika:

 • živelní událost (požár, výbuch, přímý úder blesku, vichřice, krupobití)
 • vodovodní škoda (voda unikající z vodovodního zařízení)

V případě, že se nemovitost nachází ve 3.–4. pásmu povodňové zóny, budeme ještě potřebovat připojištění:

 • povodeň a záplava

Nemovitost musí být pojištěná po celou dobu trvání zástavního práva.

Je potřeba také pamatovat na to, že budeme potřebovat i tzv. vinkulaci pojistného plnění. Potřebný formulář od nás klienti dostanou společně s úvěrovou smlouvou.

Chtěl bych vaši hypotéku, ještě mi ale neskončila fixace. Co s tím?

O hypotéku nás můžete požádat už 12 měsíců předtím, než budete chtít doplatit tu starou. Vůbec nejvýhodnější je hypotéku převádět na konci platnosti úrokové sazby, protože v tu chvíli ji můžete u všech bank splatit zdarma. Úvěr ze stavebního spoření k nám můžete převést, kdy chcete. U překlenovaních úvěrů si však dejte pozor na výši sankce za předčasné splacení.

Co když budu chtít při převedení hypotéky část původní hypotéky splatit ze svého?

Ale beze všeho. Peníze vložíte na účet, který u nás máte, a my je i s penězi od nás pošleme původní bance.

Jaké dokumenty budu k převedení hypotéky potřebovat?

Budeme po vás chtít dva doklady totožnosti, doklady o tom, kolik vyděláváte, původní úvěrovou smlouvu a odhad nemovitosti. Většinou nám přitom bude stačit původní odhad k vaší stávající hypotéce. Může být až 10 let starý. Zato fotky nemovitosti potřebujeme určitě nové. Měly by ukazovat, jak nemovitost vypadá v době, kdy žádáte o převedení hypotéky. Pokud původní odhad nenajdete nebo jej z nějakého důvodu nebude možné použít, budeme potřebovat nový odhad od našeho smluvního odhadce. Předtím, než vám peníze pošleme, vás pak ještě požádáme o vyčíslení původního úvěru. Pak už jen o pojistnou smlouvu na zastavenou nemovitost.

Na úplný seznam dokladů, které bychom po vás mohli chtít, se můžete podívat tady. Ale nelekejte se, zdaleka ne všechny budou potřeba.

Můžu si do nové hypotéky zahrnout i poplatek za předčasné splacení té předchozí?

Samozřejmě, beze všeho.

Budete chtít nový odhad k zástavě?

Obvykle budeme potřebovat nový odhad od našeho smluvního odhadce. Náklady na tento odhad zaplatíte vy. U převedení hypotéky nám někdy může stačit původní odhad, díky kterému jste hypotéku dostali. Pokud jej budeme moci využít, tak vás jen poprosíme o aktuální fotky nemovitosti pořízené v době, kdy podáváte žádost o převedení hypotéky. Původní odhad by neměl být starší než 10 let. Když budete zastavovat více nemovitostí, budete tím pádem potřebovat více odhadů.

Jaký typ hypotéky nebo úvěru k vám mohu převést?

Převést můžete hypotéku i úvěr od stavební spořitelny, které jste si vzali na pořízení nemovitosti k bydlení nebo rekreaci. Když k nám budete převádět úvěr ze stavebního spoření, nezapomeňte prosím, že budete potřebovat nemovitost jako zajištění. Tak to prostě je.

Jak převést hypotéku a jaké dokumenty k tomu budu potřebovat?

Není to žádná věda. Nejdříve se s vámi i s vaší hypotékou trošku seznámíme. Pak přímo na našich stránkách nebo na pobočce vyplníte žádost o převedení hypotéky k nám. Na to vám bude stačit 10 minut. Už v průběhu žádosti od nás dostanete jasnou nabídku. A když pro vás bude zajímavá, můžete ji rovnou elektronicky podepsat.

K převedení od vás budeme potřebovat dva doklady totožnosti, doklady o tom, kolik vyděláváte, a původní úvěrovou smlouvu.

Budeme potřebovat také odhad nemovitosti. Předtím, než vám peníze pošleme, vás ještě požádáme o vyčíslení původního úvěru a o pojistnou smlouvu na zastavenou nemovitost.

Možná se vám toho zdá moc, ale zase tak hrozné to není. Za to, že ušetříte a zbavíte se hypotéky rychleji, to stojí. Nejlepší hypotéka je přece ta splacená.

Co mě čeká, když chci vaši hypotéku?

Připravili jsme pro vás průvodce, který vás krok za krokem provede naší hypotékou od žádosti až k načerpání.

Můžu si u vás vzít hypotéku, když nejsem vaším klientem?

Tak to bohužel nejde. Naši hypotéku můžete získat jen jako náš klient, který u nás má běžný účet. Ten si u nás můžete založit online a ještě rychleji na pobočce. Nebojte se, pokud si u nás hypotéku nakonec nevezmete, účet můžete kdykoliv ve svém internetovém bankovnictví zdarma zrušit.

Poradíme Vám i na sociálních sítích