5 věcí, které se hodí vědět, než si požádáte o hypotéku. U nás nebo i jinde

17. 5. 2022

Vyznáte se v pravidlech a pojmech, které se pojí s hypotékou? Jestli už přemýšlíte o vlastním bydlení, podívejte se, na co myslet ještě před otevřením internetového bankovnictví nebo cestou na pobočku banky.

1. Hypoteční pojmy

Termíny jako RPSN, LTV, DTI, DSTI nebo fixace nejsou tak složité, jak se může zdát. RPSN prozradí celkové náklady úvěru vyjádřené jako roční procento celkové výše úvěru – čím nižší tento ukazatel je, tím je úvěr levnější. LTV určuje procentní poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti. Ukazatel DTI hlídá poměr mezi vašimi úvěry a ročními příjmy, DSTI zase sleduje poměr mezi měsíčními splátkami úvěru a měsíčními příjmy. A  fixace je období, po které platí sjednaná úroková sazba.

Náš tip: Obecně platí, že když vám daná sazba a podmínky hypotéky vyhovují, je jistější nechat si je spíše delší dobu. Vyhnete se tak riziku, že si budete muset vybírat novou fixaci zrovna v době, kdy budou úrokové sazby vyšší. V Air Bank poskytujeme stejnou úrokovou sazbu bez ohledu na dobu fixace, která může být pět, sedm nebo deset let.

2. Záznamy v registrech

Do posuzování bonity žadatelů o hypotéku vstupují například také úvěrové registry BRKI a NRKI. První z nich slouží jako přehled o všech vašich bankovních úvěrech, druhý zase o těch nebankovních. Oba ale ukazují především to, jak se vám daří vaše úvěry splácet. Negativní záznamy v registrech by vám mohly cestu k hypotéce zkomplikovat. O výpisy z nich si můžete požádat i sami online přes klientské centrum CRIF – Czech Credit Bureau, abyste si mohli preventivně ověřit své úvěrové skóre. Výpisy můžete získat i osobně anebo si je také nechat zaslat poštou či datovou schránkou. Vyhotovení výpisů vás bude stát řádově stokoruny.

3. Úspory

Česká národní banka od letošního dubna zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték. Třeba limit ukazatele LTV snížila z 90 % na 80 %. Původní limit stále platí pro žadatele ve věku do 36 let, kteří tak z vlastních peněz i nadále potřebují jen 10 % hodnoty zastavené nemovitosti. Například u nás v Air Bank jsme v souvislosti s nově nastavenými limity pro žadatele do 36 let zrušili přirážku k roční úrokové sazbě ve výši půl procentního bodu u hypoték s LTV nad 80 %. Mladší ročníky si tedy mohou vzít hypotéku s LTV do 90 % za stejnou cenu jako hypotéku s LTV do 80 %.

Náš tip: Může se stát, že vaše úspory nedosahují potřebných dvaceti nebo alespoň deseti procent hodnoty nemovitosti, které už hypotéka nepokrývá. Úvěr je potom možné zajistit i další nemovitostí, třeba bytem nebo domem rodičů.

4. Online žádost

S hypotékou se pojí celá řada pravidel a specifik, banky ale často mívají veškeré potřebné informace na svých webových stránkách. Často navíc jde i samotnou žádost o hypotéku podat online bez nutnosti chodit na pobočku nebo za finančním poradcem. Snaha bank celý hypoteční proces zjednodušit nahrává žadatelům k tomu, aby si hypotéku dokázali zařídit sami.

Náš tip: Požádat o hypotéku si u nás v Air Bank můžete jednoduše online, a to i v  mobilní aplikaci My Air.

5. Pojištění

Pro samotné čerpání hypotéky budete potřebovat ještě dostatečné pojištění financované nemovitosti. Banka vám pravděpodobně nabídne i pojištění schopnosti hypotéku splácet. To sice zvýší měsíční splátku, ale pokud byste kvůli důvodům uvedeným v pojistné smlouvě nemohli hypotéku splácet, pojišťovna se o její splácení postará za vás.

Náš tip: Klienty chceme k zodpovědnosti motivovat. Když si k hypotéce sjednají i  její pojištění, snížíme jim úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu. Pojištění kryje až šest různých rizik, včetně úrazů, ošetřování člena rodiny, nebo dokonce úmrtí, a ochrání tak naprostou většinu klientů.

Více o naší hypotéce se můžete dozvědět na této stránce. Kromě reprezentativního příkladu na ní najdete i šikovnou kalkulačku, která vám jednoduše ukáže, jaký úrok byste u nás na zvažovanou hypotéku dostali i jaké by byly její další parametry.

Vaše Air Bank

Zpět na novinky