Platit hypotéku, nebo nájem? Shrnuli jsme pro vás pro a proti

8. 8. 2022

Horké téma nejen dnešních dní. Jeden říká to, druhý ono. Proto jsme se rozhodli všechna pro a proti pro vás sepsat. K jakému rozhodnutí se kloníte vy?

Každý samozřejmě obhajuje to své. Jsou lidé, kteří hypotéku odmítají, i ti, kteří ji velebí. Zároveň se podmínky pro získání hypotéky zpřísnily a své hraje i aktuální výše úrokové sazby. Na druhou stranu, opravdu je řešení žít celý život v nájmu? Pojďme se na to podívat zblízka.

„Ten byt nebo dům bude jednou můj“ aneb výhody hypotéky

Většinou je právě budoucí vlastnictví nemovitosti „překvapivě“ tím hlavním důvodem, proč si hypotéku bereme. Ano, po splacení hypotéky zůstane byt nebo dům v rodině. Na pomyslném druhém místě výhod zmiňují lidé fakt, že ve vlastním bydlení neplatíte nájem a bydlíte jen za náklady. Dnes se vám to možná nezdá tak podstatné, ale v důchodovém věku to oceníte. Svůj dům nebo byt také můžete upravovat a rekonstruovat, jak se líbí vám, a ne pronajímateli. A konečně posledních 20 let potvrdilo, že cena nemovitosti ráda časem roste. Investice do vlastní nemovitosti představuje jeden ze způsobů zhodnocení peněz. Výši nájmu také příliš neovlivníte. U naší hypotéky ale můžete zdarma měnit výši a den splátky podle toho, jak se vám to zrovna hodí.

„Než hypotéku splatím, budu šedivý“ aneb nevýhody hypotéky

Někoho od hypotéky odrazuje dlouhá doba splácení, obvykle 20 až 30 let. Na druhou stranu, nájem člověk platí stále. I když ve vlastním bydlení neplatíte nájem, nemovitost se samozřejmě neobejde bez údržby. Záleží jistě na tom, v jakém stavu ji kupujete. Mezi nevýhodami hypotéky musíme zmínit také to, že když chcete koupit vlastní nemovitost, potřebujete mít našetřených 20 % z její ceny nebo zastavit další nemovitost. Mladší mají výhodu. Pokud je vám méně než 36 let, stačí dát z vlastního 10 % ceny nemovitosti. A konečně každý rok platíte daň z nemovitosti.

„Nemám na krku dlouhodobý závazek“ aneb výhody nájmu

Když platíte nájem, nežijete s dlouhodobým závazkem. Při sjednávání nájemného nemusíte mít našetřený větší obnos peněz, stačí složit vratnou kauci. Nejste vázaní na jedno místo a můžete se volně stěhovat za prací nebo rodinou.

„Proč dávat peníze někomu jinému a nakonec nic nemít“ aneb nevýhody nájmu

Ano, při placení nájmu neinvestujete do vlastního, ale do „cizího“ bydlení. Ve stáří může být nájem problém. Můžete dostat výpověď nebo vám majitel neprodlouží smlouvu. Výše nájmu se mění s vývojem trhu a poptávky, a mnohdy tedy může být až neúměrně vysoká. Navíc termín a výši placení nájmu máte dané a nemůžete je měnit. Většinou nemůžete v bytě provádět větší úpravy a rekonstrukce. V případě, že s tím majitel bude souhlasit, zhodnocujete vlastními penězi cizí nemovitost.

S nájmem vám nepomůžeme, s hypotékou ano. Seznámit se s ní můžete kdykoliv na našem webu nebo v aplikaci My Air.

Ať se vám dobře bydlí.

Zpět na novinky