Pravda, nebo mýtus? Udělejte si s námi jasno v hypotékách

Půjčky a hypotéky

Hypotéky jsou stále žhavé téma. Kromě neustálých změn, kterými procházejí, kolem nich koluje i řada mýtů. Projděte si s námi 6 nejčastějších a udělejte si v nich jasno. Možná s překvapením zjistíte, že jste některému z mýtů dosud věřili i vy.

Mýtus 1: Než o hypotéku požádám, musím mít vybranou nemovitost

To pravda není. Od žádosti o hypotéku vám většina bank nabídnutou úrokovou sazbu standardně drží po určitou dobu, v rámci které máte čas na hledání nemovitosti. U nás vám sazbu držíme 90 dní a do této doby také potřebujeme podepsat smlouvu o hypotéce. Na hledání nemovitosti pak máte 60 dní od založení žádosti, aby zbyl čas na vyřízení hypotéky. Když koupě nemovitosti neklapne, bez problému můžete žádost o hypotéku zrušit.

Mýtus 2: Hypotéku můžu převést jen ke konci fixace

I tento mýtus vám rádi vyvrátíme. Pro převedení hypotéky nemusíte čekat na konec fixace. Hypotéku si k nám můžete z jiné banky převést kdykoliv. Při převedení hypotéky ještě před koncem fixace se nemusíte bát ani žádných vysokých sankcí od své stávající banky. Poplatky vás obvykle vyjdou jen na několik set korun. Když k nám hypotéku převedete, můžeme vám půjčit i nějaké peníze navíc. Komu by se nehodily?

Mýtus 3: Hypotéka obnáší spoustu schůzek a času v bance

U nás si podrážky ani kalhoty neprošoupete. Celou hypotéku vyřídíte jednoduše online v aplikaci My Air nebo v internetovém bankovnictví. Po vyplnění žádosti o hypotéku si vás převezme náš hypoteční expert, který vás hypotékou provede a vysvětlí vše potřebné.

Mýtus 4: Šanci získat hypotéku mám jen v dlouhodobém zaměstnání

Ne, skutečně nemusíte být zasloužilými zaměstnanci. U nás si o hypotéku můžete požádat hned po zkušební době. Ani konec smlouvy na dobu určitou neznamená konec nadějí. Stačí jen doložit potvrzení o prodloužení pracovní smlouvy. U podnikatelů požadujeme doklady podle toho, jestli podávají daňové přiznání, nebo platí paušální daň, a k tomu informaci, jak dlouho podnikají.

Mýtus 5: K získání hypotéky mi pomůže minulost bez půjčky

Zní to logicky, ale překvapivě je to právě naopak. Když už jste totiž někde spláceli, z bankovních registrů víme, jak vám to šlo, a můžeme z toho při posuzování vaší hypotéky vyjít. U toho, kdo ještě nikdy žádnou půjčku nesplácel, můžeme jen hádat. Pozitivní úvěrová historie je pro vás rozhodně lepší.

Mýtus 6: Pojištění hypotéky je k ničemu, vše kryje životní pojištění

Tak to rozhodně není. Životní pojištění je v první řadě pomocí, když se vám něco stane. Nemusí ale krýt vše a v plné výši to, co kryje pojištění schopnosti splácet hypotéku. Životní pojištění, jak už název napovídá, se věnuje hlavně rizikům, jako jsou invalidita, nemoc, úraz nebo úmrtí. Pojištění schopnosti splácet hypotéku je naproti tomu ušité přímo na hypotéku, a tak za vás uhradí až 12 měsíčních splátek. Pomůže vám, když přijdete o práci nebo budete v pracovní neschopnosti.

Celkem kryje šest rizik, včetně úrazů, ošetřování člena rodiny, nebo dokonce úmrtí. Protože pojištění něco stojí, snížíme vám při jeho sjednání úrokovou sazbu hypotéky o 0,15 procentního bodu. Měsíční splátka se tedy navýší o pojistné, současně vám ale snížíme úrokovou sazbu.

Jestli jste se dozvěděli, co jste dosud netušili, posloužil náš článek dobré věci. Pokud se chystáte do hypotéky jít, je určitě dobré vědět o hypotékách co nejvíce. Jak by vaše hypotéka mohla vypadat, si můžete spočítat nedaleko odtud na stránce věnované těm z vás, kteří chtějí žít ve svém.

Ať už bydlíte kdekoliv, ať se vám bydlí dobře.

Zpět na novinky