SMS zpráva nebo bazarový inzerát. Zjistěte, jaké aktuální triky používají podvodníci

21. 3. 2022

Říká se „důvěřuj, ale prověřuj“. A v této technologické době to platí obzvlášť. Podvodníci totiž nelení a pořád vymýšlejí nové způsoby, jak si přilepšit na cizí účet. Kvůli tomu jsou jejich způsoby čím dál tím více propracované. Jaké triky zkoušejí?

Měl bych zájem o koupi

Nástrahy na vás ale čekají i na inzertních portálech jako Vinted, Bazoš, Sbazar nebo Facebook Market. Podvodníci zde překvapivě nevystupují v roli inzerujících, ale jako zájemci o koupi vašeho zboží. Ozvou se vám přes WhatsApp nebo Messenger a po krátké výměně zpráv vám začnou psát, že vám peníze poslali přes zabezpečenou platbu u kurýrní služby, která si pro zboží přijede. Přitom vám budou tvrdit, že stačí kliknout na odkaz a vyplnit potřebné informace o kartě. Tímto krokem jim ale poskytnete přístup k vašemu účtu. Navíc pokud s nimi spolupracujete, pomocí různých fíglů z vás vymámí i přihlašovací údaje do internetového bankovnictví.

I v tomto případě vám radíme nenechat se od cizích lidí dotlačit do způsobů úhrady, který neznáte. Platícímu stačí, aby znal jen vaše číslo účtu a částku, kterou vám má poslat. V My Air na to navíc máme šikovnou funkci Pošli mi peníze, kterou si můžete od kohokoliv, známého i cizího, peníze jednoduše vyžádat.

Váš učet bude zrušen

Nejen takové upozornění můžete dostat v SMS zprávě, kterou podvodníci rozesílají. Přitom ani netuší, u jaké banky máte účet. Prostě to zkouší. I přes tuto neznalost vás vyzvou k přihlášení do falešného internetového bankovnictví, kde máte vyplnit své údaje, a díky tomuto kroku nepřijít o účet. Žádná záchrana se ale nekoná. Po přihlášení se totiž nedostanete do své banky, ale tímto krokem podvodníkům poskytnete přístupy k vašim penězům, se kterými mohou nakládat podle libosti.

I když věříme, že tohle už víte, pro pořádek připomínáme: my vám v mailu ani v SMS zprávě odkaz na přihlášení do bankovnictví nikdy neposíláme. Na podobné upozornění proto nereagujte a nikdy nic nevyplňujte.

Investujte své peníze

Rychlé zhodnocení jako lék na vaše úspory? Nenechte se zmást, může se jednat o pořádnou léčku. Podvodníci to totiž zkouší i touto cestou. Na internetu můžete narazit na reklamu, která vás láká na snadné investování. S lákadlem snadného výdělku se vám mohou ozvat i napřímo. Když na tuto nabídku zareagujete, zpravidla následuje telefonát od „investičního poradce“. Sdělí vám, že je potřeba si stáhnout program AnyDesk nebo TeamViewer pro vzdálený přístup. Tím mu ale předáte ovládání počítače. Podvodník uvidí vše, co na přístroji děláte, a tímto způsobem je schopný zjistit i vaše údaje. Dokonce s vaší součinností může zažádat o půjčku. Bohužel namísto zhodnocení tak o tyto peníze přijdete.

Proto pokud chcete investovat, vyhledejte si vhodnou společnost sami. Vše si v klidu prostudujte. A ještě jedno základní pravidlo: ke svému počítači ani mobilu nikoho nepouštějte, obzvlášť pokud si nejste jisti, s kým skutečně mluvíte.

O podvodech, které aktuálně „frčí“, si můžete přečíst i v naší Poradně, kterou neustále aktualizujeme.

Vaše Air Bank

Zpět na novinky