Ukládat si na své sny, nebo do nich investovat?

Investice

Každý máme své sny a plány, občas ale nejsme spokojení, jak rychle, nebo spíše pomalu si na ně dokážeme naspořit. Důvody? Vysoká inflace, nemožnost pracovat do úmoru třeba 16 hodin denně, zbytečné výdaje a určitě také neochota učit se, jak hodnotu svých peněz uchovat. Přitom možností se dnes nabízí více než včera.

Kdo by nesnil o tom, co by si v životě rád za našetřené peníze dopřál? Někdo plánuje studium, jiný vlastní bydlení, auto nebo rodinu a mnozí z nás přemýšlí, jak bude vypadat jejich stáří. Bohužel do našich plánů vstupuje i inflace a s ní otázka: Dokážu si na své plány vůbec našetřit? Kdo si za svými sny jde, hledá způsoby, jak se o své peníze postarat tak, aby z nich měl co nejvíce.

Způsob zhodnocování peněz závisí na našich plánech

Ukládat si korunu ke koruně je dobrá myšlenka, člověk ale musí myslet na to, že hodnota peněz časem klesá. Není proto jedno, jakým způsobem si na své cíle a sny šetříme. Podle čeho byste se měli rozhodovat? Finanční odborníci radí podle času, který vám do daného cíle zbývá.

Peníze na výdaje, které plánujete během pár měsíců, je nejlepší uložit na místo, kde nehrozí kolísání jejich hodnoty, třeba na spořicí účet. Když chcete naopak spořit na penzi, můžete využít státních příspěvků a založit si doplňkové penzijní spoření. Pokud peníze nepotřebujete za měsíc, ale určitě dříve, než půjdete do penze, můžete zkusit úspory zhodnotit investováním do akcií nebo ETF. Že to jsou pro vás cizí slova? Vezměte je na milost. Jejich výkonnost vás může příjemně překvapit.

Spořicí účet má dnes zajímavé příbuzné

V západním světě lidé investují do akcií a podílových fondů běžně, my Češi se to sice ještě učíme, zato ale rychle. Doba nás vede k tomu, nenechávat své peníze ležet na spořicím účtu nebo pod polštářem, ale hledat cesty, jak je zhodnotit lépe.

Víte, že více než 41 000 našich klientů už si cestu k investicím našlo? Průměrně mají zainvestováno přes 55 000 korun.

Při šetření na vzdálenější cíle, jako je vlastní bydlení, bohatší důchod nebo finanční nezávislost, se jako nejefektivnější ukazuje investování. S výhledem vyššího zhodnocení souvisí samozřejmě riziko. Ano, obecně platí, že čím vyšší výnos investice nabízí, tím vyšší je riziko s ní spojené. Rizikovější investice také obvykle více kolísají. To znamená, že jeden rok mohou výrazně poklesnout a druhý se vydat strmě vzhůru. Aby mohlo dojít k vyrovnání případných poklesů, mají rizikovější investice delší investiční horizont, tedy dobu, po kterou se doporučuje investici držet.

Své sny a to, kdy si je chcete splnit, znáte nejlépe vy. My vám dokážeme nabídnout možnosti, díky kterým můžete být ve zhodnocování úspor úspěšnější než doteď.

Ať už ale začnete spořit na penzi, půjčovat lidem jako banka, nebo investovat do cenných papírů, přejeme vám, ať se vám podaří své peníze zhodnotit nejlépe, jak to jde.

JAKÉ INVESTICE SE PRO MĚ HODÍ

Zpět na novinky