Jak zpravidla probíhá podvod na vinted.cz

Občas se objeví podvody namířené na naše klienty, kteří prodávají zboží přes stránky vinted.cz. Podvodníci tyto jinak běžné stránky při svém jednání zneužívají. Chceme vás proto varovat.

  • Kupující se s vámi jako s prodejcem spojí přes zprávu Vinted, kde projeví zájem o zboží. Následně si vyžádá vaši mailovou adresu, kam vám pošle falešný odkaz, přes který vám chce údajně poslat peníze, a který se podobá platbě na vinted.cz. Po rozkliknutí tohoto odkazu jsou požadovány přihlašovací údaje s klamnou informací, že je to proto, aby nakupující věděl, kam peníze odeslat.
  • Když ale naletíte, poskytnete své údaje o platební kartě a přihlašovací údaje do svého internetového bankovnictví někomu cizímu. A ten vás pak snadno připraví o peníze.
  • Platby za inzerované zboží provádějte s kupujícím vždy standardním způsobem. Třeba klasickým převodem z účtu na účet nebo využijte dobírku. K převodu stačí opravdu jen číslo vašeho účtu. Nic jiného k platbě kupující nepotřebuje.
  • Pokud chcete využít platbu Vinted, vždy ji provádějte pouze na oficiálním webu. Nikdy to nedělejte z poslaných odkazů, i kdyby na vás kupující naléhal, že je to jediná a bezpečná možnost, jak platbu provést.

Vinted.cz má svůj zabezpečený způsob platby kartou. Pokud jste na něm ale aktivní, můžete využít i takzvanou Vinted peněženku. Výhoda těchto plateb je, že nabízí ochranu kupujících i prodávajících. A přesně to se snaží podvodníci obejít a napodobit.

Co by se vám mohlo hodit

O dalších praktikách podvodníků a o tom, jak se jim bránit, si můžete přečíst v naší Poradně.

Mezi podvody, které zrovna letí, patří třeba i bazarové podvody nebo falešné maily.

Poradna