Co je to Chytrá rezerva?

Pokud budete mít někdy v průběhu splácení hypotéky peníze navíc, můžete si je vložit do Chytré rezervy. Najdete ji u své hypotéky v internetovém bankovnictví.

K čemu je Chytrá rezerva dobrá? Když vám počítáme úroky, tak se díváme na částku, která zbývá k doplacení. Jakýkoliv zůstatek v Chytré rezervě tuhle částku snižuje. Takže pokud budete mít hypotéku na 3 000 000 korun a do Chytré rezervy vložíte 500 000 korun, budeme vám počítat úroky jen z 2 500 000 korun.

Díky vkladu, ušetříte na úrocích a hypotéku splatíte dříve. Peníze nejsou v Chytré rezervě zamčené na věčné časy. Pokud je budete potřebovat, můžete si je vzít zpět. Hypotéka se vrátí do starých kolejí, ale tu úsporu za dobu vkladu v rezervě vám už nikdo nevezme.

Ve smlouvě o hypotéce si sjednáme dvě úrokové sazby. Pokud nebudete mít v Chytré rezervě ani korunu, budeme vám hypotéku úročit nižší sazbou. Jakmile do Chytré rezervy vložíte nějaké peníze, úrokovou sazbu vám zvýšíme, zároveň vám ale o vloženou částku snížíme zůstatek jistiny, ze které úroky počítáme, čímž můžete ušetřit zajímavé peníze. Kolik? To vám ukáže tato kalkulačka.

Pokud budete mít v Chytré rezervě částku, která se shoduje s tou, která vám právě zbývá k doplacení hypotéky, hypotéka se automaticky sama doplatí a vy to můžete oslavit.

Hodí se ještě vědět, že při postupném čerpání hypotéky můžete Chytrou rezervu využít až poté, co čerpání dokončíte.

Poradna