Jak podvod na Vinted.cz zpravidla probíhá

V poslední době jsme zaznamenali zvýšený nárůst podvodů namířených na klienty, kteří prodávají zboží přes Vinted. Nepravosti se nedějí přímo na stránkách Vinted.cz, podvodníci ale tyto stránky při svém jednání zneužívají. A protože počet klientů, kteří přišli o své peníze, neklesá, musíme vás varovat.

  • Kupující se s vámi spojí přes zprávu Vinted, ve které projeví zájem o zboží. Následně si vyžádá vaši mailovou adresu, na kterou vám pošle falešný odkaz pro přijetí peněz, který se podobá platbě na Vinted.cz.
  • Když naletíte, poskytnete své údaje o platební kartě a přihlašovací údaje do internetového bankovnictví někomu cizímu. Ten vás pak snadno připraví o peníze.
  • Platby za inzerované zboží provádějte s kupujícím vždy standardním způsobem. Třeba klasickým převodem z účtu na účet nebo využijte dobírku. K převodu stačí jen a jen číslo vašeho účtu. Nic jiného k platbě kupující nepotřebuje.
  • Pokud chcete využít platbu Vinted, vždy ji provádějte pouze na oficiálním webu. Nikdy to nedělejte z poslaných odkazů, i kdyby na vás kupující naléhal, že je to jediná a bezpečná možnost, jak platbu provést.

Vinted.cz má i svůj zabezpečený způsob platby kartou nebo se dá využít jeho Vinted peněženka. Výhoda těchto plateb je, že nabízí ochranu kupujících i prodávajících. A přesně to se snaží podvodníci napodobit.

Sám Vinted na svých webových stránkách před těmito podvody varuje.

O dalších praktikách podvodníků a o tom, jak se jim bránit, si můžete přečíst v naší Poradně.

Poradna