Mýty o investování, kterým možná věříte i vy

Investice

Přiznejme si to: bez zkušeností se zdá být investování složité. Je ale opravdu tak složité? Vůbec. U nás nemusíte detailně znát fungování finančních trhů nebo mít k investování velký balík peněz. Vše jsme zjednodušili, zpřehlednili, a dokonce zpřístupnili online. Které mýty vás ale od investování nadále odrazují?

Investování je jen pro bohaté

Kdepak. Díky moderním technologiím dnes můžete investovat od několika stovek nebo tisíců korun, a často navíc bez vstupních poplatků. O tom, že investování není o balíku peněz, svědčí i to, že polovina všech prvních investic našich klientů do podílových fondů a Portu je do 3 000 Kč. S námi můžete investovat už od stokoruny do podílových fondů a od tisícovky se službou Portu. Jestli má investování malých částek vůbec smysl? Zcela určitě. Nemusíte čekat na dobu, kdy budete mít na investování více peněz. I malé investice se mohou v průběhu času zhodnotit a během delšího investičního horizontu třeba i znásobit.

Musím mít zkušeností na rozdávání

Máte dojem, že bez ekonomického vzdělání a předchozí zkušenosti by bylo investování příliš riskantní? Nové investiční služby jsou vytvořené tak, aby jim porozuměl opravdu každý. Začít investovat můžete jednoduše online v internetovém bankovnictví nebo v mobilní aplikaci My Air. Právě tak udělá svou první investici většina našich klientů. Je to zkrátka nejsnadnější a dokonale intuitivní. Oblíbené je třeba investování s Portu, které vám navrhne portfolio na míru. O správu investovaných peněz se následně starají odborníci a pokročilé algoritmy, díky čemuž můžete svůj volný čas věnovat příjemnějším činnostem, než je sledování grafů a čísel. A když přece jen budete v něčem tápat, jsme tu my a naši investiční specialisté, kteří vám k našim produktům řeknou více.

Investování je jen pro mladé

Opět mýlka. Vždyť více než pětině našich investorů je přes 50 let. Zhodnocování úspor a jejich ochrana před inflací mají smysl v každém věku. Je sice pravda, že s delším investičním horizontem si můžete zvolit i dynamičtější akciová portfolia, široká nabídka investičních produktů ale umožňuje přizpůsobení délky a rizikovosti investice individuálním cílům každého investora. Proč se do investování vůbec pustit? Zhodnocování vašich úspor vám může pomoct k rychlejšímu dosažení vašich cílů.

Tip: Starším investorům by mohlo vyhovovat investování do Zonky Rentiéra. Tato služba funguje tak, že investované peníze rozpůjčuje lidem a podělí se s vámi o výdělek. Protože se jedná o investici do půjček lidem, Rentiér nepodléhá výkyvům jako akciové trhy a s velmi nízkým rizikem vám nabízí stabilní očekávaný výnos.

Získat peníze z investic můžu nejdříve za rok

Obáváte se, že investované peníze budou na dlouhou dobu nedostupné? Své investice můžete kdykoliv odprodat a peníze si následně bez problémů převést na svůj účet, a to zpravidla během několika málo dní. Prodávat své investice byste ale neměli unáhleně. Zbrklé reakce na výkyvy trhů totiž téměř nikdy nevedou k dobrým výsledkům. Při investování byste měli počítat s tím, že hodnota vaší investice bude v průběhu času nejen růst, ale může také klesat. Pokud ale budete investovat dlouhodobě, výkyvy se spíše vyrovnají a vy můžete dosáhnout plánovaného zhodnocení. Udržet plánovaný investiční horizont vám pomůže také to, že budete investovat jen peníze, které nebudete v blízké době potřebovat.

Investování dnes opravdu není oborem jen pro zasvěcené, jak se to může na první pohled zdát. Obraz typického investora se za poslední roky velmi změnil. Investování není o velkých částkách ani o nocích strávených u monitoru. Dokonce se ukazuje, že úspěšní investoři jsou ti, kteří se o investování zase tolik nestarají, ale investují pravidelně. Díky tomu těží z efektu dlouhodobosti, disciplíny a složeného úročení. Zkrátka je to hlavně o tom, s investováním vůbec začít.

Prozkoumat investice

Zpět na novinky