Co je „předdůchod“ u doplňkového penzijního spoření a v čem je lepší než předčasný důchod?

Předdůchod je možnost, jak díky doplňkovému penzijnímu spoření odejít do důchodu dřív, a přitom si užívat výhod, které vám běžný předčasný důchod nenabídne. Může se vám hodit, třeba když k stáru přijdete o práci, chcete se věnovat vnoučatům anebo vyrazit na cesty, dokud máte ještě dost sil. Mimo jiné i proto, že věk odchodu do důchodu se časem bude spíš zvyšovat než snižovat.

Proč je předdůchod výhodnější než předčasný odchod do starobního důchodu? Hlavně proto, že starobní důchod se vám snižuje tím víc, čím dřív do něj odejdete. V krajním případě i o desítky procent. Zjednodušeně řečeno je to proto, že peníze, které jste odvedli na sociálním pojištění, se vám rozpočítají na delší dobu.

V předdůchodu naopak můžete až 5 let žít z peněz našetřených v doplňkovém penzijním spoření. Starobní důchod se vám tím nijak nesníží, a ještě za vás stát platí zdravotní pojištění. Když budete chtít, můžete si navíc dál bez omezení přivydělávat, což v předčasném důchodu možné není.

Důležité je, že aby tohle všechno fungovalo, musíte mít v doplňkovém penzijním spoření dost peněz. To znamená tolik, abyste si během celého předdůchodu mohli každý měsíc nechat vyplatit alespoň 30 % průměrné mzdy. Přesnou částku vám neřekneme, protože ta se každý rok upravuje s tím, jak se mění průměrná mzda. Jisté ale je, že se hodí začít si spořit co nejdřív. A samozřejmě platí, že když předdůchod nevyužijete, peníze vám v doplňkovém penzijním spoření zůstanou a postarají se vám o bohatší penzi.

Poradna