Disponent a držitel

Účty u nás zakládáme pouze na jednoho majitele, na jeho rodné číslo. Pokud budete chtít účet využívat společně s někým jiným, můžete z něj udělat disponenta a držitele. Disponent je člověk, který může ve vašem internetovém bankovnictví nebo v aplikaci s penězi disponovat. Nemůže však přes účet majitele žádat o další nové služby, například půjčku, kontokorent nebo pojištění. Pokud by chtěl disponent nějakou z takových služeb využívat, je potřeba, aby si u nás založil účet vedený na své jméno. Držitel zase ten, komu k vašemu účtu vydáme „do držení“ naši kartu, kterou může platit v obchodech nebo vybírat z bankomatů. Disponent může být zároveň držitelem.

Jak ke svému účtu disponenta přidáte

Přihlaste se do internetového bankovnictví a v horním menu klikněte na Nastavení (1). Poté v levém menu klikněte na Disponenti (2) a dále na Přidat disponenta (3). Pak od vás budeme potřebovat dva doklady vašeho budoucího disponentapodepsané Prohlášení disponenta, které najdete u žádosti ve svém internetovém bankovnictví. Na zpracování a ověření máme zpravidla dva pracovní dny.

Hodí se vědět, že v mobilní aplikaci přidat disponenta k účtu zatím nemůžete.

Pokud budete chtít vydat kartu na jiné jméno, zvládnete to podle návodu Držitel karty.

Založení disponentských i držitelských práv je u nás zdarma. Poplatky spojené s kartou najdete v našem ceníku. Pokud u nás bude karta, kterou vydáte svému držiteli, vaše druhá, získá ji držitel zdarma. Za vydání třetí a další nové karty zaplatíte jednorázově 100 korun.

Až bude moci váš disponent vstoupit do internetového bankovnictví, pošleme o tom zprávu jemu i vám. Přihlašovací jméno mu vybíráte v žádosti o disponenta, heslo mu přijde v SMS zprávě na jeho telefon a platí 24 hodin. O odeslání karty vám samozřejmě dáme také vědět.

Jinak se určitě hodí dodat, že limity a zakládání služeb máte pod palcem vy jako majitel účtu. Vlastní záležitosti, jako například přístup k bankovnictví, si s námi disponent musí vyřídit sám.

Jak raz dva nastavíte, co disponent může a co ne

Jednoduše se přihlaste do internetového bankovnictví a v horním menu klikněte na Nastavení (1). Poté v levém menu klikněte na Disponenti (2) a pak na Nastavení práv (3). Zde si zvolíte, jaká má mít váš disponent práva, a je to.

V aplikaci tuto možnost zatím nenajdete.

Jak disponenta zrušíte

Přihlaste se do internetového bankovnictví a v horním menu klikněte na Nastavení (1). Poté v levém menu klikněte na Disponenti (2) a následně na Přehled (3). U disponenta pak už stačí kliknout na Zrušit disponenta (4).

V aplikaci tuto možnost zatím nenajdete.

Co by se vám mohlo hodit

Může se vám také hodit návod Držitel karty.

Poradna