IBAN a SWIFT

Jsou parametry mezinárodního bankovního spojení a slouží k odesílání a přijímání úhrad v cizí měně po celém světě. Když si chcete zobrazit IBAN a SWIFT vlastního účtu, uděláte to snadno.

V internetovém bankovnictví kliknete v horním menu na Účty a karty (1). Poté v levém menu klikněte na Možnosti (2) a pak na Detailní informace o účtu (3).

Co je třeba k přijetí či zadání zahraniční platby

  • IBAN
  • SWIFT neboli BIC kód, ten náš je AIRACZPP. Když je nutné jej doplnit na 11 znaků, pak je to AIRACZPPXXX.
  • Adresa banky. Ta naše je Evropská 2690/17, 160 00, Prague 6, Czech Republic.
  • Název účtu. U nás je to vždy vaše jméno a příjmení.
  • Celá adresa příjemce platby.
  • Banka plátce může také chtít vědět něco více o naší korespondenční bance, tou je Raiffeisenbank International AG, BIC: RZBAATWW.

Správné číslo účtu příjemce ve formátu IBAN a BIC může poskytnout pouze majitel účtu nebo banka, u které je tento účet vedený. Potřebujete-li tedy zjistit IBAN a BIC zahraničního příjemce platby, obraťte se přímo na něj.

Když IBAN zadáte chybně, tak se může stát, že peníze dojdou na nesprávný účet, že platba proběhne se zpožděním, nebo že se zvýší vaše náklady spojené s jejím dodatečným zpracováním.

Více se o zadání zahraniční platby dozvíte přímo v samostatném návodu.

Co by se vám mohlo hodit

IBAN je standardizovaný mezinárodní formát čísla účtu. SWIFT je celosvětová společnost pro mezibankovní finanční telekomunikaci, a v rámci této komunikace má každá zúčastněná banka svůj jedinečný identifikační kód — BIC.

Jaký si za zahraniční platbu vezmeme poplatek, zjistíte snadno v našem ceníku, další informace se dozvíte ještě v návodu Jak vyřizujeme platby v cizích měnách?

A úplně nejpodrobněji pojednávají o platbách v cizích měnách naše obchodní podmínky.

Poradna