Použití karty v zahraničí

Informování banky o zahraniční cestě

O cestě do zahraniční je potřeba nám dát vědět pouze ve chvíli, kdy se budete chystat do některé ze zemí, kde vám můžeme kvůli ochraně vašich peněz výběry z bankomatů zamítnout. Pokud nám před cestou do takovéto země nebo z takového místa zavoláte, výběry z bankomatů vám obratem umožníme. Když vyrazíte jinam, hlásit nám to nemusíte.

Kde a za kolik

Kartou zaplatíte v zahraniční zdarma všude tam, kde uvidíte logo MasterCard. Pro placení za hranicemi je karta připravená rovnou z výroby, takže není potřeba nic aktivovat.

Můžete si samozřejmě i vybírat hotovost z bankomatu označeného výše uvedeným logem. Výběry hotovosti ze zahraničních bankomatů jsou zpoplatněny. Mimo Evropskou unii vás to vyjde na 100 korun. V Evropské unii nám pak za výběr necháte 35 korun.

Další poplatek si také může naúčtovat provozovatel bankomatu, s tím bohužel nic neuděláme. Jen vám doporučíme, abyste dali vždy přednost takovým bankomatům, u kterých je zřejmé, že jsou provozovány bankami.

Pokud v zahraničí vybíráte častěji, vyplatí se vám zapnout volitelnou službu Výběry hotovosti z bankomatů u nás i ve světě. Můžete tak za jeden souhrnný poplatek ve výši 100 korun měsíčně ušetřit na poplatcích, které bychom si jinak účtovali za každý výběr zvlášť. Jakmile si službu aktivujete, za žádné jednotlivé výběry vám už nic účtovat nebudeme.

Nabídka platby v korunách

Při platbě nebo výběru vám může bankomat nebo platební terminál místo platby v místní měně, třeba v eurech, nabídnout možnost platit v českých korunách. Jde o takzvanou dynamickou měnovou konverzi (DCC, Dynamic Currency Conversion). Pokud ji přijmete, přepočte bankomat částku na koruny sám, často ale kurzem výhodným spíše pro jeho provozovatele než pro vás. Bývá tedy lepší, rychlejší a bezpečnější zvolit výběr bez směny a nechat přepočet na své bance, jejíž směnný kurz je pro vás většinou výhodnější. Směnu přes DCC, poznáte podle toho, že se na displeji zobrazuje v českých korunách, kolik za výběr cizí měny zaplatíte.

Co by se vám mohlo hodit

Pokud se chystáte cestovat, mohl by vás zajímat aktuální kurzovní lístek.

Kdyby se vaše karta dostala do nesprávných rukou, raději ji co nejdříve zablokujte. Pokud nemáte přístup na internet nebo jste disponentem či držitelem karty k účtu někoho jiného, můžete nám ve dne v noci zavolat na blokační linku +420 547 134 134, a my kartu zablokujeme za vás.

Na cestách by se vám také mohlo hodit naše cestovní pojištění. Pojistíte s ním nejen sebe, ale klidně i dalších 9 osob. A platí už 4 hodiny po sjednání.

Poradna