Dvakrát měř a jednou kupuj — byt nebo dům

Půjčky a hypotéky

Pořízení vlastního bydlení je bezesporu investicí, která zásadně vstoupí do našeho života. Aby to byl vstup příjemný a vy jste si svůj nový domov náležitě užívali i po jeho koupi, máme pro vás tři články plné užitečných rad. Projděte si s námi pěkně krok za krokem cestu k vašemu bytu, domu nebo chatě.

Byt, či nebyt?

Mezi nejzákladnější úvahy při pořizování vlastního bydlení určitě patří rozhodnutí, jestli žít v bytě, nebo v rodinném domě. Každá nemovitost má svoje plusy a minusy. Jak to vidíme my?

BYT
+ zpravidla lepší občanská vybavenost většinou menší podlahová plocha než u rodinných domů
+ snadnější údržba sousedské vztahy jsou složitější — více sousedů, náročnější domluva
+ cenově dostupnější než domy ve stejné lokalitě hluk — především u panelových bytů
+ univerzální řešení pro všechny
+ rekonstrukci budovy neplatím sám

DŮM
+ více prostoru náročnější údržba
+ zahrada rekonstrukce a úpravy platím sám
+ více soukromí vyšší cena než u bytu ve stejné lokalitě
+ prostor pro vlastní sny — bazén, skleník, jezírko dražší provoz — energie
+ sám svým pánem — o úpravách rozhoduji sám zahrada se sama neposeče

Dispozice a velikost

Různé nároky budete mít, pokud žijete sami, ve dvou nebo jako rodina. Proto je dobré popřemýšlet nejen o tom, jaké bydlení vám vyhovuje dnes. Zítra nebo za 9 měsíců už může být všechno jinak. Pokud už teď víte, že budete chtít rodinu, garsonka nebude to pravé, jakkoliv vám může přechodně posloužit. Věřte, že dostatek soukromí pro všechny je základem domácí pohody. Jestli ale žijete ve dvou a ještě rodinu neplánujete, proč také nezačít ve svém? Nemovitost můžete vždycky prodat a jít do většího.

Kde domov můj aneb výběr nové adresy

Hodnotu nemovitosti neurčuje pouze nemovitost samotná, ale i lokalita a dostupnost služeb. Podívejte se, jak daleko to máte pro vajíčka nebo mouku, k lékaři a do práce, a zjistěte si, kde zaparkujete. Zvlášť dopravu je dobré promyslet. Auto se potřebuje občas zotavit v servisu, a tak se jako záložní varianta hodí vlak nebo autobus. S dětmi pak nemusíte před prací a po ní sloužit jako řidiči rodinného taxi. Je fajn si zmapovat i hřiště, sportoviště nebo školu. Výběr lokality je zkrátka trošku detektivní činnost.

Tipy, jak se seznámit s místem:
• Popovídejte si s možnými budoucími sousedy, místním kavárníkem nebo hospodským, jak se ve vyhlédnutém místě žije a jak jsou zde spokojení.
• Okolí si projděte nejen ve všední dny, ale i o víkendu a večer — ať nezjistíte, že přes den ospalý lokál se večer probudí tak, že kvůli hluku večer neusnete.
• Nahlédněte do územního plánu obce, ať víte, co se v okolí plánuje nebo může stavět.

S peněženkou na trh

Jakmile máte v lokalitě jasno, můžete se pustit do hledání. Určitě je už na začátku dobré rozmyslet si, kolik jste ochotní za vlastní bydlení zaplatit. Vycházejte z množství vlastních peněz a těch, které můžete získat hypotékou nebo úvěrem na bydlení ze stavebního spoření. Většina bank nabízí online kalkulačku, díky které si uděláte orientační představu, kolik si můžete půjčit a jak dlouho a kolik budete splácet.

Pozor, inzerovaná kupní cena může mít více podob. Proto si určitě ověřte, co je a co není její součástí. Narazili jsme třeba na kupní cenu bez uvedené daně z přidané hodnoty (DPH) nebo bez započítaného parkovacího stání. Realitní kancelář pak občas do kupní ceny zapomene zahrnout svou nemalou odměnu, kterou zpravidla platíte vy jako kupující. Může se tedy stát, že opravdu konečná kupní cena překročí částku, kterou máte v úmyslu do nemovitosti investovat.

Zdá se vám cena příliš vysoká? Porovnejte cenu za m² u podobné nemovitosti ve stejné lokalitě. Pokud významně vybočuje, je třeba mít se na pozoru. Zároveň počítejte s tím, že ocenění hodnoty nemovitosti bankou, které budete pro získání hypotéky a její zajištění potřebovat, se od ocenění nemovitosti prodejcem může lišit.

Dočetli jste až sem? Pak už jste na nákup nemovitosti zčásti připravení. Druhou porci rad najdete v článku Našli jste to pravé bydlení? Ověřte si, jestli v tom není nějaká levota.

Závěrečný tip: Při cestě k vlastnímu bydlení vám přijde vhod i bodový seznam, ve kterém si můžete jednotlivé kroky odškrtávat.

Vaše Air Bank

Zpět na novinky