Pět tipů, jak si sestavit vlastní spořicí plán (a držet se ho)

I když se může zdát, že na nás všude číhá jen inflace a zdražování, ušetřit peníze pořád jde. A nemusí to být nic složitého, obzvlášť v dnešní době chytrých technologických pomocníků. Stačí dobrá strategie a někdy možná i trocha disciplíny. Jak tedy mít finance pevně pod kontrolou a díky tomu ušetřit?

1. Posviťte si na pravidelné platby

Pokud chcete začít více šetřit, pusťte se nejprve do kontroly jednotlivých pravidelných plateb. Projděte si, kolik platíte za mobilní tarif, pojištění nebo třeba předplatné služeb pro poslech hudby a sledování filmů. Díky takové revizi zjistíte, zda vše opravdu naplno využíváte, anebo jestli byste u konkurence dokonce neplatili méně. Stejně tak si můžete zkontrolovat, kolik jste například minulý rok zaplatili na bankovních poplatcích. Každá banka vám totiž musí do konce února poslat roční výpis všech poplatků. Takto můžete zjistit, zda neplatíte za něco, co byste u jiné banky měli zadarmo.

2. Zkroťte přebytečné výdaje

Pokud jste se už pustili do auditu svých plateb, možná jste zjistili, že některým by šlo se úplně vyhnout. Například platba za večerní cestu taxíkem se může zdát jako zanedbatelná položka, ale pokud se vám takových jízd sejde víc, zjistíte, že se jedná o slušnou sumu peněz. Pokud do obchodu, který máte za rohem, pojedete autem, tak sice účet neuvidíte hned, ale stojan u čerpací stanice vám to nakonec přeci jen spočítá. S rozpočtem může zamávat i častá návštěva restaurací a kaváren — přece jen rozdíl mezi pravidelným stravováním v různých podnicích a domácím vařením už dokáže být opravdu citelný.

„Finance můžete mít více pod kontrolou, pokud si například platby začnete třídit dle kategorie. V mobilním bankovnictví si každý může vytvořit kategorii podle potřeby, tedy například jídlo, energie, drogerie. Díky tomu snadno zjistíte, zda za něco neutrácíte ve výsledku více, než byste chtěli,“ říká Jiří Suchý, ředitel divize Produkty a inovace.

3. Držte spotřebu energií na uzdě

Výraznou položkou mezi složenkami mohou být právě energie. Jejich cena totiž značně stoupla, a proto se vyplatí jakákoliv úspora, která je alespoň trochu možná. Poučení, že při větrání se netopí, nejspíš znáte. Pomoci ale může například i mírnější vytápění, pokud zrovna teploty nepadnou hluboko pod bod mrazu. Nějakou korunku ušetříte i tím, že namísto režimu spánku vaši televizi nebo počítač úplně vypnete. Jen tak totiž nebudou neustále odebírat elektřinu. V případech, kdy domů pořizujete nový spotřebič, snažte se vybírat ty z kategorie A+++, A++, A+, tedy co nejúspornější. U lednice, pračky nebo myčky nádobí to na účtech za energie určitě pocítíte. A pokud například uvažujete o změně poskytovatele, nezapomeňte si veškeré nabídky srovnat. Tímto způsobem zjistíte, jaký dodavatel se vám nejvíce vyplatí.

4. Nastavte si vlastní rozpočet

Abyste s utrácením znovu nesklouzli do starých kolejí, je přínosné si nastavit svůj měsíční rozpočet. Spočítejte si, kolik zaplatíte za skutečně nezbytné položky (jako je bydlení, jídlo, MHD), kolik chcete ušetřit a o kolik navíc ještě můžete utratit. Aby vás ušetřené peníze na běžném účtu nesváděly k utrácení, můžete si je odkládat na spořicí účet, kde je zároveň máte kdykoliv k dispozici.

„Díky mobilnímu telefonu a řadě aplikací dnes může mít každý neustále přehled o svých financích jednoduše po ruce. Například v mobilním bankovnictví My Air klienti mohou využít funkci Chytrá čísla, která jim ukážou, jaký mají aktuální zůstatek, srovnají, kolik utratili v porovnání s předchozím měsícem nebo kolik peněz na útratu jim zbývá, než dostanou další výplatu. Díky tomu hned vidí, jak se jim daří plnit jejich finanční cíle,“ říká Jiří Suchý, ředitel divize Produkty a inovace.

5. Udělejte si radost (s rozumem)

Kromě dodržování plánu je samozřejmě potřeba si občas udělat také radost. Nezapomínejte ale na to, že nakupovat se vyplatí s rozmyslem, nikoliv bezhlavě. Nenechte se proto zlákat slevami, které obvykle přicházejí po každé sezoně. Popřemýšlejte, zda danou věc opravdu potřebujete a překontrolujte si, zda se opravdu jedná o slevu, anebo jde pouze o umělé navýšení původní ceny. Pokud jste už nějaké takové nabídce podlehli, nezoufejte. Je totiž možné, že takovou věcí nakonec budete moct udělat radost alespoň někomu jinému.

Vaše Air Bank

Zpět na novinky