Úročení

Denní zůstatek na spořicím účtu vám úročíme bonusovou sazbou, pokud platíte vy nebo váš držitel alespoň 5× měsíčně kartou nebo mobilem v obchodě nebo na internetu.

Roční bonusové úrokové sazby

Zůstatek na spořicím účtu v korunách
Při placení kartou 5× měsíčně
Při placení kartou a příchozích platbách 25 000 Kč měsíčně
Zůstatek do 500 000 Kč 3,75 % 3,75 %
Zůstatek od 500 000 Kč do 1 000 000 Kč 0,1 % 3,75 %

Výši roční bonusové úrokové sazby odvozujeme od základní úrokové sazby vyhlašované Českou národní bankou, a to pro zůstatky až do výše 1 000 000 korun při dodržení obou pravidel. Pokud vás zajímají podrobnosti, tak mrkněte na tento návod.

Úročení úspor do 500 000 korun

Bonusovým úročením až do výše 500 000 korun vás odměníme, pokud alespoň 5× měsíčně zaplatíte naší kartou. Stačí, když vy nebo jiný držitel karty k vašemu účtu budete využívat kartu pro placení v obchodě nebo na internetu, a to bez ohledu na částku. Jen pro pořádek, jedná se pouze o platby kartou, takže nepočítáme výběry, platby převodem, trvalé příkazy, SIPO ani inkaso. V případě, že toto pravidlo nesplníte a kartou 5× měsíčně nezaplatíte, zůstatek na účtu vám úročen nebude.

Úročení úspor do 1 000 000 korun

Když pravidlo 5 plateb kartou splníte, a navíc vám bude na vaše účty u nás chodit dohromady alespoň 25 000 korun měsíčně, tak získáte bonusové úročení zůstatku do výše 1 000 000 korun. Pro splnění toho pravidla platí, že:

  • jde o součet všech vkladů a příchozích plateb v daném měsíci na všech vašich účtech vedených u Air Bank;
  • počítáme běžné i spořicí účty, které jsou vedené na vaše jméno a jste jejich majitelem;
  • započítáváme i platby na účty v cizích měnách, v tomto případě pro splnění pravidla započítáváme částku přepočtenou kurzem pro nákup aktuálním v okamžiku zaúčtování transakce;
  • se sem nezapočítávají platby mezi vlastními Air Bank účty, například převod z běžného na spořicí účet;
  • na splnění pravidla nemá vliv, jestli peníze v průběhu měsíce utratíte.

Tato pravidla platí pouze pro nepodnikatelské spořicí účty v korunách. Pokud kartou 5× měsíčně nezaplatíte, korunový spořicí účet vám neúročíme. Spořicí účty v jiné měně úročíme bez podmínek. Nemáme tu pro úročení ani žádnou hranici, zkrátka zhodnocujeme všechny peníze, které na spořicím účtu v dolarech nebo eurech máte. Eura úročíme 0,1 % ročně, dolary 0,1 % ročně. Na úročení jiných spořicích účtů se můžete podívat v samostatných návodech Úročení podnikatelského spořicího účtuÚčet na šetření pro dítě.

Počítání a připsání úroků

Splněním pravidla 5 plateb kartou nebo obou pravidel, získáváte bonusový úrok pro následující měsíc. V tom měsíci vám budeme každý den počítat denní úrok ze zůstatku, který zrovna budete mít na účtu. Jak přesně úroky počítáme se můžete podívat v tomto návodu. Posledního dne v měsíci úroky posčítáme a první den následujícího měsíce vám je připíšeme na účet. Po připsání úroků za vás u nepodnikatelských účtů ještě odvedeme 15 % daň z úroku.

Konkrétně to může vypadat takto:

  1. V dubnu zaplatíte 5× kartou a získáte nárok na bonusové úročení.
  2. V květnu vám každý den ze zůstatku počítáme úroky.
  3. Hned 1. června vám úroky za celý květen dohromady připíšeme na účet.

Jak poznám, že se mi účet úročí

internetovém bankovnictví si můžete snadno ověřit, jestli se vám tento a další měsíc úročí. Po přihlášení stačí kliknout na ikonu procenta (1) vpravo nahoře.

Co když mi úrok nepřišel

Pokud vám úrok nepřišel, tak to ve většině případů bývá z důvodu nedodržení pravidel v předcházejícím měsíci. Proto prosíme, abyste si vždy nejprve zkontrolovali dodržení pravidel. Když zjistíte, že se opravdu jedná o naši chybu, tak nám napište zprávu a rádi ji napravíme.

Dodržení pravidla 5 plateb kartou si v internetovém bankovnictví rychle ověříte. Jděte na Účty a Karty (2). Poté klikněte na Historie plateb (3)Podrobné vyhledávání (4). Jako Datum provedení (5) zadejte měsíc předcházející tomu, za který vám úroky nepřišly. Pokud řešíte, že jsme vám nepřipsali úroky 1. června, tak vás zajímá období od 1. 4. do 30. 4. Typ úhrady vyberte Platby kartou (6) a potvrďte.

Co by se vám mohlo hodit

Jestli ještě spořicí účet nemáte, tak se mrkněte na návod Spořicí účet.

Může vás také zajímat Přehled úrokových sazeb nebo Přehled úrokových sazeb pro podnikatele.

Poradna